Agrotkanina i prace ogrodowe

Każdy ogrodnik wie, że walka z chwastami zdaje się nie mieć końca. Nawet jak się je wyrywa z korzeniami to i tak mogą pojawić się w innym miejscu i zepsuć uprawy. Opryski je niszczą, ale też często uszkadzają nasze plony. Niektóre rośliny są też wrażliwe na wahania wilgotności i ciepła gleby, więc najmniejsze odchylenia grożą ich zgniciu, czy uschnięciu.

Agrotkanina do ogrodu

agrotkaninaCzy da się zapobiegać takim problemom? Z pewnością w każdym ogrodzie powinna znaleźć się solidna agrotkanina. Jest to rodzaj maty, którą rozkłada się bezpośrednio na ziemi. Sprawdzi się w przypadku rabat kwiatowych, czy ogródków warzywnych, jest także stosowana przez rolników. Najczęściej ma kolor czarny, czekoladowy, czasem ciemnozielony. Dzięki temu nawet jeśli nie jest przykryta korą czy ziemią to nie widać jej z daleka, nie odstaje kolorystycznie. Agrotkaniny mają różne długości i szerokości, zawsze można je też łatwo dociąć zwykłymi nożyczkami. Żeby mata dobrze przylegała do ziemi to można zastosować plastikowe szpikulce, które przebiją matę i przytwierdzą ją do podłoża. Często szpikulce dodawane są do zestawu z agrotkaniną. Co daje tak naprawdę jej stosowanie? Przede wszystkim dzięki niej można skutecznie i całkowicie pozbyć się chwastów z ogrodu. Mata zatrzyma ich wzrost, nie pozwoli przebić się na powierzchnię. Nie trzeba zatem robić oprysków, ani pielić ogródka. To oszczędność czasu, pieniędzy,a przede wszystkim gwarancja najlepszych plonów.

agrotkaninaDruga kwestia to zachowanie wilgotności podłoża. Agrotkanina nie blokuje wchłaniania wody, więc nie ma problemu przy podlewaniu roślin. Można na niej rozłożyć nawet linie do nawadniania kropelkowego. Dzięki macie jednak woda z gruntu wolniej będzie parowała w upalne dni, więc ziemia się nie wysuszy i rośliny nie uschną. Z kolei podczas ulewy tkanina spowolni wchłanianie wody (mogą pojawić się tymczasowe kałuże). Agrotkanina przepuszcza światło słoneczne – modele czarne sprawią, że gleba się szybciej nagrzeje, z kolei te białe będą częściowo odbijały światło słoneczne. Mata przepuszcza też powietrze i nie wpływa na pH gleby. Dzięki zastosowaniu agrotkaniny można zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Chwasty nie będą atakowały roślin i zabierały im przestrzeni, gleba będzie idealnie wilgotna i nagrzana.

Warto zaznaczyc, że nawet duży zwój agrotkaniny nie jest drogi, a w zestawie można dostać szpikulce które ją przytwierdzą do ziemi, tak by się nie podwijała. Agrotkaninę można dostać w każdym sklepie ogrodniczym, jak i w sklepach budowlanych z działem ogrodniczym.