You are currently viewing Altanka w ogrodzie

Altanka w ogrodzie

Każdy właściciel ogrodu z pewnością poświęcił dużo czasu na jego zaprojektowanie. Niezależnie od tego, czy ogród zajmuje sporą część posesji, czy może jest naprawdę niewielki. W obu przypadkach można go zaaranżować tak, że będzie prezentował się wyjątkowo pięknie. I niczego nie będzie brakować. Niektórzy za najważniejsze uważają zasadzenia roślin – chcą podziwiać pięknie kwitnące krzewy i kwiaty, dlatego to strefa zieleni jest w takim ogrodzie największa. Inni zaś uważają, że ogród ma służyć miłemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Wybór ogrodowej altanki

drewniana altanaNajwiększą wagę przykładają więc do stworzenia strefy relaksu oraz kącika grillowego. W sezonie letnim z tego ostatniego korzystamy najczęściej, dlatego tym bardziej powinien on być zaprojektowany w sposób estetyczny, jak i funkcjonalny. W pobliżu powinna znajdować się altanka – to do niej będziemy przychodzić, aby spożyć posiłki osłonięci od wścibskiego wzroku sąsiadów dzięki jej drewnianym ścianom. Taka altanka może mieć formę kwadratu lub sześcio- czy ośmiokąta. Wszystkie prezentują się równie dobrze. Do wyboru mamy altanki odkryte oraz zabudowane. W większości stref relaksu lepiej prezentują się te odkryte – to znaczy takie, które mają ażurowe ścianki, a nie pełne. Dzięki temu nie przytłaczają i możemy z nich podziwiać otoczenie. Oczywiście znajdą się też zwolennicy altanek z pełnymi ścianami, jednak jest ich zdecydowanie mniej.

drewniana altanaWarto rozważyć także, z jakiego materiału powinna być zbudowana taka altana. Możemy zastanawiać się nad cegłą czy kamieniem oraz nad drewnem. W przypadku ogródków działkowych, najlepiej sprawdza się drewniana altana. Jeżeli jednak posiadamy dom jednorodzinny z dużym ogrodem, to wybór zależy od naszego gustu. Wybierając jednak drewno, pamiętajmy o jego odpowiedniej konserwacji. Taka drewniana altana powinna być zaimpregnowana – w ten sposób zabezpieczymy ją nie tylko przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych, ale również przed insektami. Oczywiście taką impregnację trzeba regularnie powtarzać, najlepiej co rok, aby altana mimo narażania na zmienne warunki, nie straciła swojego atrakcyjnego wyglądu.

W drewnianej altanie znajdą się i drewniane siedziska, a jeśli będziemy tam spożywać potrawy z grilla – także i stół. Niektórzy zostawiają pustą przestrzeń na środku altany, gdyż wówczas czują się bardziej komfortowo. To zależy więc od gustu. W każdym razie, altanka w ogrodzie to podstawowa budowla, która powinna znaleźć się w strefie relaksu, gdyż zapewni nam odpoczynek w cieniu podczas nawet najbardziej upalnego lata.