You are currently viewing Beton w ogrodzie – tak czy nie?

Beton w ogrodzie – tak czy nie?

W ogrodzie stawiamy na ekologiczne i naturalne rozwiązania. Poza roślinami wprowadzane są elementy z kamienia (np. ścieżki, grille, schody), czy z drewna (tarasy, zadaszenie, meble). Czy to jednak jedyny wybór? Do ogrodu można wprowadzić także elementy betonowe. Z betonu tworzy się chodniki, tarasy, donice, a nawet meble ogrodowe. Posiada on wiele zalet.

Ławki betonowe i mała architektura

ławki betonowePrzede wszystkim jeśli zostanie on zakonserwowany pod względem wilgoci na etapie produkcji lub po niej, a przed rozpoczęciem użytkowania to nie trzeba już tego powtarzać. Beton nie będzie pękał pod wpływem działania wody (deszcz, podlewanie, rosa). Nie odbarwia się także pod wpływem działania promieni słonecznych, a beton można dostać także w wersji barwionej np. czerwonej lub niebiesko-szarej. Kolejną zaletą betonu jest niska cena w stosunku do jakości. Za wylewkę betonową na podjazd do garażu nie zapłacimy wiele, również betonowa kostka brukowa idealnie nadaje się na taras. Nie ma lakieru, który by się ścierał, nie będzie także wgłębień w materiale. Z betonu tworzy się również elementy małej architektury, takie jak ławki betonowe, stoły betonowe, czy nawet leżaki!

ławki betonoweTakie ławki na pewno będą stabilnie ,,zamontowane”, nawet przy silnym wietrze się nie poruszą. Taka ławka może być ładne ozdobiona, a także beton może być połączony z elementami drewnianymi lub metalowymi. Dlaczego jednak ławki betonowe, czy inne elementy z betonu nie cieszą się takim powodzeniem? Przede wszystkim jest to kwestia estetyki. Beton nawet w wydaniu kolorowym czy nowoczesnym nie jest tak estetyczny jak drewno czy kamień. W dodatku ma ograniczoną gamę barwną, zatem trudno jest dobrać coś, co będzie pasowało do ogrodu. Kolejną wadą betonu może być jego ciężar. Meble drewniane czy metalowe bez problemu da się przenieść. W przypadku ławek lub stołów betonowych do przeniesienia będą potrzebne przynajmniej dwie, trzy osoby, a i to nie będzie łatwe. Jeśli ktoś lubi zmiany i przemeblowania to beton nie jest dla niego dobrym materiałem. Beton z jednej strony jest plastyczny, ponieważ w formie płynnej wlewa się go do formy, ale z drugiej nie można po zastygnięciu już na nim pracować (bo się pokruszy). Przez ciężar nie tworzy się z niego skomplikowanych kształtów.

Zatem czy beton do ogrodu to hit czy kit? Beton może być ciekawym rozwiązaniem dla osób, którym marzy się ogród w stylu nowoczesnym lub też chcą mieć go stylizowanego na styl francuski (tam jest dużo betonowych rzeźb). Zawsze można go połączyć z drewnem, metalem, dołożyć miękkie poduszki i całość będzie wyglądała zupełnie inaczej.