You are currently viewing Bramy garażowe – charakterystyka

Bramy garażowe – charakterystyka

Dziś garaż to zintegrowana część każdego domu jednorodzinnego. Dla niemal każdego właściciela posesji naturalnym jest, że mając duży dom, powinien posiadać również dobudowany do niego garaż, który wykorzysta do przechowywania swojego auta, ale również narzędzi, rowerów czy jakichkolwiek innych większych gabarytowo asortymentów. Jeśli decydujemy się na montaż lub wymianę bramy naszego garażu na inną, warto wziąć pod uwagę ważny czynnik, jakim jest wielkość naszego podjazdu.

Montowanie bramy garażowej

Dom z bramą garażowąDzięki temu jej użytkowanie będzie bezproblemowe. Każdy rodzaj drzwi garażowych to bowiem inny sposób ich otwierania, więc należy mieć świadomość, jak będzie to przebiegało w praktyce w przypadku naszej posesji. Zobaczmy zatem, czym charakteryzuje się każdy z rodzai bram garażowych. Najczęściej spotykanym typem drzwi w nowoczesnych posesjach są bramy segmentowe, zwane też sekcyjnymi. Składa się na nie kilka połączonych ze sobą paneli, które automatycznie suną po specjalnych prowadnicach. W zależności od budowy, wyróżniamy bramy górne lub boczne. Segmentowe górne przesuwają się po suficie, zaś boczne wzdłuż jednej ze ścian. To idealne rozwiązanie, gdy dysponujemy krótkim lub stromym podjazdem i jesteśmy zmuszeni zaoszczędzić maksymalnie jak najwięcej przestrzeni na zewnątrz. Drzwi segmentowe otwierają się do środka, a przy tym obniżają wysokość garażu jedynie w minimalnym stopniu, którego na dobrą sprawę nawet nie odczujemy. Zamknięte, odznaczają się wyjątkowo solidną szczelnością, więc świetnie sprawdzą się garażach ocieplanych. Wielu mieszkańców Polski ceni sobie to funkcjonalne wyposażenie, jakim jest brama segmentowa Gdynia, Gdańsk, Sopot i mniejsze miejscowości wokół nich zamieszkiwane są zarówno przez zadowolonych klientów, jak i fachowców specjalizujących się w produkcji i montażu tego typu produktów.

Dom z bramą garażowąInnym, równie popularnym rodzajem jest brama uchylna, zwana inaczej płytową. Również otwiera się automatycznie i biegnie górą, lecz nie zmienia przy tym kształtu, jak porozdzielana segmentami brama sekcyjna, lecz sztywno unosi się w górę i chowa wewnątrz garażu. W związku z tym potrzebuje nieco przestrzeni na zewnątrz, gdyż jej dolna część do pewnego stopnia wysuwa się podczas otwierania. Ten typ bramy zalecany jest dla większych, bardziej przestrzennych podjazdów. Z kolei bramy rozwierne to klasyczne dwuskrzydłowe drzwi otwierające się na zewnątrz. One również wymagają pewnej wolnej przestrzeni, by skrzydła bramy mogły się swobodnie otworzyć na pełną szerokość. Mogą być otwierane manualnie lub automatycznie. Dostępne są wersje zarówno ocieplane, jak i nie. Posiadają tradycyjny, klasyczny wygląd, lecz funkcjonalnie są dostosowane do obecnych standardów. Bez wątpienia najbardziej oszczędne przestrzennie są bramy rolowane. Jak nazwa wskazuje, zwijają się w taki sam sposób jak rolety okienne. Nie wychodzą ani do zewnątrz ani nie zajmują miejsca wewnątrz pomieszczenia. Sprzedawane są od razu z napędem elektrycznym.

Każdy z dostępnych na rynku rodzai bram garażowych działa inaczej, a jego prawidłowe funkcjonowanie zależy od wielkości terenu, jakim dysponujemy. Przed zakupem dokonajmy więc niezbędnych pomiarów naszego podjazdu i skonsultujmy się w tej sprawie z fachowcami.