Budownictwo modułowe – gdzie się sprawdza?

Budownictwo modułowe jest jeszcze stosunkowo mało znane. Zapewne niektórzy kojarzą charakterystyczne, przypominające postawione jeden na drugim kontenery budynki. Widuje się je jednak przy artykułach o nowoczesnym budownictwie, czy najnowszych trendach w architekturze, a nie przestrzeni miejskiej i podmiejskiej.

Budownictwo modułowe jest oryginalne

budownictwo modułoweWarto się zatem zastanowić nad tym, co jest powodem takiego stanu rzeczy oraz gdzie sprawdzi się takie budownictwo modułowe. Przede wszystkim jest to świetne rozwiązanie tam, gdzie ważny jest czas. Budynki modułowe stawia się bardzo szybko. Jeśli wybierzemy projekt standardowy, którego części są dostępne od ręki w magazynach to wystarczy kilka dni by taki obiekt nadawał się do użytkowania. To opcja wykorzystywana do tworzenia tak zwanych pop up store, czyli tymczasowych sklepów powstających w ramach intensywnej kampanii promocyjnej. Jednak taki budynek może być także stały, nie tylko tymczasowy. Budownictwo modułowe sprawdzi się też tam, gdzie wymagane są oryginalne i estetyczne rozwiązania. Takie kontenerowe projekty sprawdzają się na terenach nadmorskich, czy nadrzecznych, jako miejsca do odpoczynku.

budownictwo modułoweMają duże, przeszklone ściany, które zapewniają stały dostęp światła i pełną widoczność, więc mogą być łączone z terenem otwartym, tarasami, czy chodnikami. Oryginalny i stylowy design sprawdzi się w przypadku modnych kawiarni i klubów, barów, a nawet małych, luksusowych butików, które nie boją się eksperymentów. Być może jedną z najbardziej istotnych zalet tego rodzaju budownictwa jest możliwość przenoszenia budynków. Poszczególne moduły wystarczy dobrze załadować do transportu i już nasz sklep czy bar może zostać przeniesiony z jednej miejscowości do drugiej. To niesamowite udogodnienie. Dzięki temu jeśli na danym terenie biznes nie odniesie sukcesu to można go przenieść, a nie sprzedawać jak obiekt murowany i kupować jakiś inny nowy. To dobre rozwiązanie także dla marek, które chcą się wypromować w różnych miejscowościach. Na przykład nad morzem często można znaleźć rozstawiane namioty różnych firm. Obiekt modułowy miały tą samą funkcję, jednak byłby o wiele bardziej trwałe i mocne niż namiot. Liczy się także odporność na warunki atmosferyczne, nienagrzewanie się, kontenera nie zwieje wiatr, a mróz też będzie mu niestraszny.

Jak widać budownictwo modułowe jest świetnym rozwiązaniem architektonicznym wszędzie tak gdzie liczy się czas i pieniądz, jak również nowoczesne i mobilne rozwiązania. Moduły są dobre do akcji tymczasowych, jak i jako stałe obiekty handlowe oraz mieszkalne.