You are currently viewing Charakterystyka wkrętów do płyt kartonowo gipsowych

Charakterystyka wkrętów do płyt kartonowo gipsowych

Płyty kartonowo gipsowe są popularnym materiałem stosowanym w budownictwie. Charakteryzuje je bowiem szereg zalet. Są one odporne na wilgoć, ogień, są wyjątkowo trwałe. Doskonale sprawdzają się między innymi do wykonywania ścianek działowych czy sufitów. Jednakże aby taka konstrukcja była poprawnie zamocowana, należy zastosować odpowiednie wkręty.

Wkręty ze stali

wkręty do płyt kartonowo gipsowychOczywiście możemy kupić wkręty uniwersalne, które sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach, ale wiele osób woli jednak wybrać wkręty przeznaczone właśnie do płyt kartonowo gipsowych. Producent zadbał bowiem o to, aby jak najlepiej sprawdzały się w tej właśnie roli. Dzięki nim przymocowanie płyty do stali czy do betonu nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Czym wyróżniają się stalowe wkręty do płyt kartonowo gipsowych spośród innych produktów? Znaczenie ma ich wytrzymałość oraz trwałość, co zostało uzyskane dzięki bardzo dobrej odporności na ścieranie. Takie wkręty wykonane są z hartowanej stali, dlatego właśnie odznaczają się tak wysokim poziomem wytrzymałości. Dzięki ostremu zakończeniu wkręt może być szybko umiejscowiony w otworze, a dwa elementy będą bardzo dobrze i stabilnie ze sobą połączone. Wkręcanie jest zupełnie proste, jednak wymaga użycia odpowiednich narzędzi.

wkręty do płyt kartonowo gipsowychJeżeli mamy już zakupione stalowe wkręty do płyt kartonowo gipsowych, musimy jeszcze zaopatrzyć się w wiertarko-wkrętarkę lub odpowiedni śrubokręt dopasowany do łebka takich wkrętów. Samo wiercenie nie jest trudne, dlatego poradzi sobie z tym zadaniem nawet osoba niedoświadczona. Wkręty o stożkowym łebku dostępne są w różnych wymiarach, dlatego warto dopasować ich wielkość do konkretnej konstrukcji. W przypadku wykonywania zabudowy stalowych słupów, o wiele lepiej sprawdzą się małe wkręty, jednak gdy chcemy zabudować o wiele większą przestrzeń za pomocą płyt kartonowo gipsowych, wówczas możemy kupić wkręty o większym przekroju. Bardzo często oferowane przez producentów wkręty do płyt kartonowo gipsowych mogą być stosowane także do konstrukcji drewnianych, dlatego nie musimy przejmować się tym, że po skończeniu prac z płytami pozostanie nam jeszcze sporo wkrętów. Bez problemu będziemy mogli je jeszcze wykorzystać.

Takie wkręty są najczęściej sprzedawane hurtowo – np. w ilości 100 lub 200, 500 sztuk czy też więcej; jak też na kilogramy – możemy w dobrym sklepie budowlanym kupić wiaderko wkrętów o wadze np. 2 kg. Oczywiście znajdziemy też miejsca, gdzie kupimy pojedyncze wkręty lub jedynie w takiej ilości, jakiej potrzebujemy. I to w dobrej cenie.