You are currently viewing Cięcie strumieniem wody jako tani sposób na obróbkę metali

Cięcie strumieniem wody jako tani sposób na obróbkę metali

Temat obróbki materiałów jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle. Krótko mówiąc jest to nadanie nowych cech obrabianemu przedmiotowi. Obróbka to proces przetwarzania surowca w końcowy produkt. Jest najczęściej dokonywany przy pomocy narzędzi lub maszyn wytwórczych. Jednym z popularnych sposobów obróbki jest cięcie strumieniem wody.

Cięcie strumieniem wody

strumień wodyCięcie strumieniem wody inaczej zwane waterjet, to proces polegający na wyrzucaniu wody ze zbiornika przy pomocy relatywnie małego otworu. Siła z jaką jest ona wyrzucana pozwala na przecięcie wielu rodzaju materiałów. Technologia ta zyskuje coraz więcej zwolenników z uwagi na to, że jest relatywnie tania, ponieważ wykorzystuje bardzo popularny i dostępny chyba dla każdego surowiec – wodę.

Kolejną zaletą jest to, że podczas procesu cięcia strumieniem wody nie występują niebezpieczne odpady. Cięcie strumieniem wody wykorzystujemy do cięcia materiałów typu papier, tkaniny, folie, a nawet żywność. Następnym godnym polecenia sposobem na obróbkę materiałów jest cięcie laserem.

Cięcie laserem polega na pokonaniu spójności materiału poprzez dostarczenie energii. Jest to rodzaj obróbki, która ma coraz większe zastosowanie w przemyśle. Cięcie laserem jest wykorzystywane do obróbki takich materiałów jak stal oraz wszelkie materiały metalowe.