You are currently viewing Co to jest wózek narzędziowy?

Co to jest wózek narzędziowy?

Wózek narzędziowy to nic innego jak stalowa szafka z regałami i szufladami, przeznaczona do przechowywania narzędzi. Można powiedzieć, że jest to większa wersja walizki na narzędzia – choć wielkością i kształtem jej nie przypomina, jego przeznaczenie jest dokładnie takie samo. Można w nim przechowywać narzędzia, akcesoria i urządzenia o różnych wielkościach, także te, które nie zmieściłyby się do klasycznej walizki.

Praktyczna szafka narzędziowa na kółkach

narzędziaKomu potrzebna jest szafka z narzędziami? W taki wózek lub szafkę z narzędziami powinni być zaopatrzeni wszyscy mechanicy i majsterkowicze, którzy potrzebują stałego i szybkiego dostępu do narzędzi lub różnych urządzeń. Takie wózki warsztatowe w dużej mierze wpływają na komfort i wydajność pracy – dzięki nim, mechanik nie ma konieczności szukania narzędzi po całym pomieszczeniu, a miejsce pracy jest stale uporządkowane i tym samym bezpieczne. Porozrzucane na podłodze narzędzia i sprzęty stanowią bowiem zagrożenie i mogą być przyczyną poważnych wypadków, dlatego tak ważne jest zachowanie ładu w miejscu pracy. Szafki narzędziowe umieszczone są na szynach z czterema kółkami, co umożliwia ich dowolne przemieszczenie i przesuwanie. Szafka narzędziowa na kółkach jest wyposażeniem niezwykle praktycznym, które bez problemu i wysiłku można przemieścić w inne miejsce, gdzie potrzebne są znajdujące się w niej sprzęty. Może ona także służyć jako przenośne stanowisko pracy. Tego typu szafki są przydatne zarówno w małych, przydomowych warsztatach, jak i na dużych halach przemysłowych. Zapewniają oszczędność czasu i większą wydajność pracy.

narzędziaMocna, stalowa konstrukcja szafki pozwala na przechowywanie w niej nawet ciężkich urządzeń, a różne głębokości szuflad umożliwiają ułożenie narzędzi w taki sposób, aby nie marnować cennego miejsca. Wybierając wózek warsztatowy należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, przydatna jest także możliwość zablokowania kółek i szuflad. Jest to sprzęt, na którym nie warto oszczędzać. Rozmiar szafki należy dostosować do ilości i rodzaju posiadanego lub planowanego wyposażenia. Alternatywą dla szafek narzędziowych są specjalne fartuchy lub pasy, w których umieścić można narzędzia, jednak w przeciwieństwie do wózka pomieszczą one zdecydowanie mniej przedmiotów, a pas wraz z narzędziami może być ciężki i niewygodny. Szafka na narzędzia powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb użytkownika – w końcu w prywatnych warsztatach wykorzystuje się mniej zróżnicowany sprzęt niż na wielkich halach produkcyjnych.

 

Jak w przypadku każdego elementu wyposażenia warsztatu – istotną kwestią jest jakość jej wykonania. Na rynku można znaleźć zarówno szafki wykonane z metalu, jak i z tworzywa sztucznego.