You are currently viewing Co trzeba wiedzieć o silnikach?

Co trzeba wiedzieć o silnikach?

Silnik to część maszyn, samochodów, czy małych urządzeń, dzięki którym mogą one pracować. Silnik to ich motor napędowy, który wprowadza w ruch pozostałe komponenty, główny element, najważniejsza część. Bez silnika wszystko by stanęło. Dlatego też każda firma dba o to, by w jej produktach znajdowały się możliwie jak najlepsze silniki.

Silniki na różny prąd

silniki prądu stałegoIch wymiana, naprawa, remonty są kosztowne i mało kto się na nie decyduje. Bardziej opłacalna jest wymiana całości. Jak dobrać dobry silnik? Do wyboru są solidne silniki prądu stałego lub silniki prądu zmiennego. Jakie są między nimi różnice? Otóż silnik prądu przemiennego znajdzie zastosowanie w przemyśle. Mogą to być silniki z jedną fazą lub trójfazowe. Takie silniki zwykle są tańsze. Nie załączą się samoczynnie, zwykle są łączone z aparaturą kontrolą. Silniki prądu zmiennego to silniki bezszczotkowe, ponieważ w nich nie zachodzi proces komutacji. Z kolei silniki prądu stałego są obecne w gospodarstwach domowych i małych urządzeniach. To zawsze silniki jednofazowe oraz mające szczotki węglowe, ze względu na wspomniany proces komutacji. To silnik samoczynnie włączający się, mający zaciski dodatnie i ujemne. Silniki prądu zmiennego zasilane są przez sieć elektryczną, podczas gdy silnik prądu stałego może być zasilany na przykład bateriami. Biorąc pod uwagę, że taki silnik jest w mniejszych urządzeniach to jak najbardziej akumulator czy inne małe źródło zasilania się tu sprawdzi.

silniki prądu stałegoCiekawą sprawą odnośnie silników jest ich przezwajanie. Na silniki znajduje się metalowy zwój, który z czasem może się zniszczyć. Żeby zregenerować silnik, zamiast go wymieniać można właśnie zdjąć stary drut i zastąpić go nowym. W ten sposób cena naprawy nie będzie wysoka, w porównaniu z zakupem nowego silnika. Jak dobiera się silnik do urządzenia? Ważny jest nie tylko sposób zasilania, czy fazy, ale także to, co ten silnik ma napędzić. Silnik maszyny przemysłowej będzie na pewno większy i silniejszy niż np. silnik w domowym mikserze. Warto zwracać uwagę na moc silnika, to jakie obciążenie prądowe znosi oraz z jakich materiałów jest on wykonany. Dzięki temu wiadomo, że silnik napędzi całą maszynerię, szybko się nie zepsuje i nie dojdzie do zwarcia w wyniku przepięcia prądowego.

Jak widać silniki to skomplikowane urządzenia, bez których nie dałoby się obejść. Są silniki ze szczotkami i bez nich, jednofazowe i trójfazowe, napędzane prądem stałym i zmiennym. Trzeba je dobierać z rozwagą do konkretnego rozwiązania technologicznego, by wszystko działało jak trzeba.