You are currently viewing Co warto wiedzieć przed zakupem osuszacza?

Co warto wiedzieć przed zakupem osuszacza?

Osuszacz powietrza to urządzenie, które szybko i skutecznie zniweluje nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Jest szeroko stosowane w branży spożywczej, metalowej, meblarskiej, a nawet w magazynach. Dzięki nim nie trzeba się martwić o to, że żywność się zepsuje, a drewno zgnije na skutek oddziaływania wilgoci. Na rynku obecnie można znaleźć wiele osuszaczy, jednak nie każdy sprzęt można montować w dowolnym pomieszczeniu.

Osuszacz o dużej mocy

osuszacz budowlanyCo trzeba wiedzieć przed zakupem? Na pewno znaczenie ma wydajność osuszacza. Im lepsze parametry tym szybciej powietrze może zostać osuszone. To ważne w przypadku pomieszczeń, w których stale i w dużych ilościach pojawia się para wodna. To na przykład zakłady przetwórstwa żywności czy lokale gastronomiczne. W trakcie gotowania czy pieczenia zaczyna się unosić mnóstwo pary wodnej, przez co osuszacz musi pracować szybciej, by nadążyć za jej eliminacją. Liczy się także wielkość pomieszczenia w którym będzie zamontowany osuszacz budowlany – cena zakupu na pewno jest zależna od mocy sprzętu. Na wielką halę produkcyjną będzie potrzebny większy osuszacz niż do małej chłodni w restauracji. Jeśli zamintuje się zbyt małe, zbyt słabe urządzenie to wtedy całość wilgoci nie będzie mogła być zniwelowana, a zatem działanie osuszające będzie nieskuteczne. Nowoczesne osuszacze mają także szereg opcji dodatkowych – im jest ich więcej tym sprzęt będzie droższy.

osuszacz budowlanyFunkcja odszraniania gorącym gazem, elektroniczny sterownik odmrażania, czy niezawodne odprowadzenie wody grawitacyjnej to tylko niektóre z nich. Warto zaznaczyć, że sa dwa rodzaje osuszaczy – stacjonarne oraz mobilne, na kółkach. Stacjonarny osuszacz sprawdzi się w fabrykach, czy magazynach. Jest montowany na stałe, zatem będzie działać non stop. Mobilne wersje osuszaczy sprawdzają się na przykład podczas budowy czy remontów. Wtedy osuszacz jest potrzebny kiedy dom został zalany, czy kiedy chce się przyspieszyć schnięcie tynków, farb, itd. Przenośne urządzenia są na szczęście na tyle lekkie i małe, że ich transport nie będzie stanowił problemu. Warto też patrzeć na parametry techniczne osuszaczy przed ich zakupem.

Są na przykład specjalne osuszacze do chłodni, które są wyjątkowo odporne na niskie temperatury, czy urządzenia o wzmocnionej konstrukcji, bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wiadomo, im lepszy jakościowo sprzęt tym będzie droższy. Także moc, ilość funkcji i odporność ma znaczenie w kwestii ceny osuszaczy budowlanych, adsorpcyjnych i innych. Dobrze jest tez sprawdzić producenta sprzętu przed zakupem.