You are currently viewing Części koparek – co warto o nich wiedzieć?

Części koparek – co warto o nich wiedzieć?

Przed zapoznaniem się z częściami koparek, warto zaznajomić się najpierw z tym, czym tak naprawdę jest ta maszyna. Koparka jest jednym z najpopularniejszych urządzeń budowlanych, niezbędnych do wykonywania wielu zarówno podstawowych, jak i nieco bardziej zaawansowanych prac. Jej budowa jest bardzo zbliżona do ręki człowieka, lecz nazewnictwo poszczególnych elementów jest nieco inne.

Dedykowane części do koparek

części koparekZ czego składa się maszyna, jakie można wyróżnić podstawowe typy podwozia koparek i jak dobierać części do nich? Jednym z podstawowych elementów koparki jest ramię – to na nim utrzymuje się łycha, która służy do nabierania ziemi i przenoszenia jej w inne miejsce. To najdalej wysunięta część maszyny, która wspierana jest przez siłownik. Odpowiada on między innymi za płynne ruchy samego ramienia, jak i zawieszonej na nim łyżki – dzięki niemu ramię może się prostować lub zginać. Pomiędzy ramieniem a kabiną operatora znajduje się wysięgnik oraz drugi siłownik. Wysięgnik głównie odpowiada za przedłużenie całej maszyny, a jego siłownik umożliwia unoszenie lub opuszczanie ramienia. Całe urządzenie, w zależności od podwozia może pozostać stacjonarne lub być mobilne. Wyróżnia się między innymi koparki gąsienicowe (wyposażone w gąsienicę umożliwiającą poruszanie się po trudnych terenach), kołowe (o dwóch osiach i czterech kołach), a także kroczące (przeznaczonych do prac pod dużym nachyleniem) oraz te umieszczane na innych środkach transportu.

części koparekKażda z maszyn może być napędzana innym silnikiem (spalinowym, elektrycznym lub spalinowo-elektrycznym), a także posiadać różne rodzaje sterowania. Koparki wykorzystywane są do ciężkich prac, przez co niektóre z ich części ulegają szybszemu zniszczeniu. Są to między innymi koła napędowe, płytki jezdne oraz łychy. Zarówno te, jak i inne komponenty urządzenia powinny być oryginalne i dedykowane dla danego pojazdu, dlatego zaleca się wyłącznie markowe części koparek, aby uniknąć ewentualnych, dodatkowych wydatków związanych z naprawą lub zakupem nowej maszyny. Wbrew pozorom każda koparka diametralnie różni się od innej – zachowane zostaje jednak ich przeznaczenie.

Można wyróżnić co najmniej 5 rodzajów koparek, których generalna zasada działania jest odmienna. Każdą z maszyn należy dobierać w zależności od prowadzonych prac budowlanych. Warto mieć na uwadze, aby podczas ewentualnego serwisu i konserwacji sprzętu korzystać wyłącznie z markowych i dedykowanych komponentów. Wydłuża to żywotność urządzenia i poprawia efektywność realizowanych zleceń.