You are currently viewing Czy prace wysokościowe są niebezpieczne?

Czy prace wysokościowe są niebezpieczne?

Prace wysokościowe są obecnie czymś bardzo popularnym i wydaje się, że długo się to nie zmieni. Jest to związane przede wszystkim z budynkami mającymi wiele pięter, ale również np. z domami, w których należy wyczyścić komin czy też naprawić dach. Dla osób niedoświadczonych podejmowanie się takich działań może być wybitnie niebezpieczne, dlatego należy zlecać je firmom profesjonalnie się tym zajmującym.

Prace wysokościowe dla fachowców

prace wysokościoweWarto zacząć od tego, że prace na wysokościach nie należą do łatwych, a często wiążą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Właśnie z tych powodów należy utrzymać wyjątkową ostrożność. Taka praca to działanie na np. rusztowaniach czy konstrukcjach budowlanych. Mogą być stosowane również tzw. techniki alpinistyczne, w których ma się do czynienia z podwieszaniem lub z podparciem. Ten sposób pracy pochodzi od technik wspinaczkowych i jaskiniowych, które pozwoliły zaistnieć dalszej pracy – doszedł do tego wyspecjalizowany sprzęt. Profesjonalne prace wysokościowe w Warszawie nie mogą być wykonywane przez każdego. Są to osoby przede wszystkim dobrze przeszkolone z zakresu bhp, ale również z instruktażu stanowiskowego, który tak naprawdę wprowadza pracownika w jego obowiązki. Potrzebne do takiej pracy będzie również orzeczenie lekarskie, w którym lekarz nie odnotuje żadnych przeciwwskazań do robót na wysokości np. lęk wysokości dyskwalifikuje taką osobę.

prace wysokościoweWażne jest również, żeby pracownicy doskonale wiedzieli, że ich praca nie jest bezpieczna i jakie mogą być jej negatywne konsekwencje. Prace wysokościowe są tak naprawdę obecne wszędzie, bo firmy zajmują się nawet konserwacją reklam świetlnych czy też myciem elewacji. W takich pracach pracodawca jest odpowiedzialny za to, żeby zapewnić pracownikom ciągły nadzór. Przy użyciu balustrad i krawężników, to te pierwsze muszą mieć przynajmniej 1.1 metr wysokości, natomiast krawężniki nie mniej jak 15 centymetrów. Pracownik musi być wyposażony w hełm ochronny – jest to tak naprawdę podstawą takich prac. Jeśli przy takich pracach są używane urządzenia, to muszą być one sprawne i mieć zapewniony regularny przegląd, ponieważ tylko wtedy da się uniknąć nieszczęśliwego wypadku, który może być tragiczny w skutkach.

Warto pamiętać o tym, że wszelkie prace wysokościowe wiążą się z niebezpieczeństwem i nie poleca się inicjowanie takich działań samodzielnie, ponieważ wymaga to doświadczenia i wiedzy, ale także prawidłowego przeszkolenia i trzymania się zasad bhp, które chronią przed negatywnymi skutkami wypadku, który może mieć miejsce podczas pracy.