You are currently viewing Czy warto mieć pokrowiec na materacu?

Czy warto mieć pokrowiec na materacu?

Kładąc się w nawet najczystszej pościeli ma się styczność z roztoczami i bakteriami. Są one obecne wszędzie, jednak nie wszystkie stanowią zagrożenia dla organizmu. Najczęściej, aby pozbyć się kurzu, wilgoci i naskórka wietrzy się materac, jednak w ten sposób nie uzyska się w pełni sterylnego posłania. Jak więc zadbać o możliwie najczystszy sen?

Zalety pokrowców na materacu

materace produkcja pokrowceNowoczesne rozwiązania przynoszą pokrowce zakładane na materace, które można bez problemu zdjąć i wyprać w pralce. Dzięki temu, że ciało w trakcie snu nie ma bezpośredniej styczności z główną częścią materaca, o wiele łatwiej zadbać o jego czystość. Najczęściej ci, którzy spędzają w łóżku wiele godzin po przebudzeniu lub rodzice małych dzieci sięgają po ten sposób na ochronę materaca. Wszystko przez to, że powstałe zabrudzenia są możliwe do sprania, nawet jeżeli są to kawałki czekolady. Jak się jednak okazuje, produkcja materacy z pokrowcami ma także wiele innych zalet. Kupując zestaw do spania z możliwością zmiany jej zewnętrznej części chroni się organizm przed rozwojem bakterii oraz przed powstaniem alergii. Pokrowce oprócz tego, że są miękkie w dotyku, co przekłada się na podniesienie komfortu i jakości snu, mają także właściwości antyalergiczne i dlatego są tak chętnie kupowane.

materace z pokrowcamiPonadto, dodatkowe opakowanie materaca zapewnia wentylację powietrza, co pomaga w utrzymaniu czystego i bezpiecznego materaca. Na dobry stan materaca, nawet gdy jest on użytkowany przez kilka lat, wpływ mają także materiały, które zostały użyte do jego wyprodukowania. Najczęściej, by zapewnić przyjemny chłód latem i dodatkowo zabić bakterie gromadzące się na powierzchni materaca, producenci sięgają po rozwiązanie w postaci jonów srebra. Jest to bardzo nowoczesna technologia, gdyż dodatkowa substancja wymieszana jest z bawełną i poliestrem. Niekiedy można natrafić także na pokrowce wykonane z poliamidu, lyocellu czy wiskozy, jednak najczęściej sięga się po kilka różnych materiałów, by stworzyć pokrowiec o określonych właściwościach. Warto pamiętać, że jeżeli komuś zależy na trwałości pokrowca, powinien szukać w swoim pokrowcu na materac tworzyw sztucznych.

Poliester i poliamid sprawiają, że nałożony materiał nie przeciera się i nie rozciąga. Z drugiej strony, by taki pokrowiec przepuszczał powietrze, nie może być ubogi w bawełnę. Pokrowce na materace mogą być bardzo wytrzymałe i do tego miękkie, co stanowi zdecydowane ich zalety. Powodem, dla którego warto mieć zabezpieczony materac jest także prozdrowotna funkcja pokrowca. Dzięki miękkości, wytrzymałości i antyalergiczności pokrowców, tak wielu może cieszyć się wygodnym materacem przez długie lata.