You are currently viewing Dlaczego warto stosować kolce na gołębie?

Dlaczego warto stosować kolce na gołębie?

W ostatnim czasie widoczna jest większa świadomość na temat szkodliwych działań gołębi, zarówno, gdy mowa jest o balkonach, jak też i ogrodach przydomowych. Aby ją ograniczyć, stosowane są różnego rodzaju elementy, mające na celu odstraszyć tego typu gatunki ptaków. 

Specjalne kolce na gołębie

gołębie Te niepozorne elementy traktowane są przez te gatunki ptaków jako forma naturalnej przeszkody. Dzięki takim elementom, jak polecane kolce na gołębie, potencjalnie atrakcyjne dla tych ptaków miejsce do siedzenia czy też gniazdowania, przestaje być atrakcyjne. Warto pamiętać oczywiście o tym, że kolce takie posiadają tępe zakończenia, co powoduje, że nie stwarzają realnego zagrożenia dla tych zwierząt. Dobrym pomysłem na stosowanie takich właśnie elementów z pewnością mogą być na przykład parapety, czy też gałęzie. Ważne, by były one wykonane ze stali nierdzewnej. Wszystko ze względu na to, że są one zazwyczaj narażone na stałe oddziaływanie pewnych warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu, które mogłyby spowodować ich przyśpieszone rdzewienie. W przypadku kolców na ptaki bardzo ważne jest również, by ich sposób wykończenia, a zwłaszcza kolor, był jak najbardziej dyskretny oraz najmniej rzucający się w oczy.

gołębie na linie Z tego też względu, zazwyczaj stosowane kolce posiadają srebrny kolor, nieodróżniający się zbytnio na przykład na tle parapetu. Przy doborze odpowiedniego rodzaju koców tego typu na uwadze należy mieć przede wszystkim rozmiary bytujących w okolicach domu czy w ogrodzie zwierząt. W przypadku bytności gołębi, należy wybrać kolce o większym rozstawie, niż ma to miejsce w przypadku odwiedzających bardzo często dany ogród czy parapet wróbli. Dobrać należy również rozmiary wybranych zabezpieczeń. Zazwyczaj dostępne są w sprzedaży kolce przeciw ptakom o rozmiarach od 10 cm do maksymalnie 25 centymetrów. Takie kolce można z powodzeniem dostosować do różnych miejsc, od parapetów, poprzez wnęki w budynkach, aż po kominy, czy też urządzenia klimatyzacyjne. Ich właściwy dobór pozwala przede wszystkim na uniknięcie zanieczyszczeń, związanych z bytnością różnych gatunków ptaków.

W obecnym czasie, szczególnie w miastach, sporym problemem okazuje się być niepożądana obecność pewnych gatunków ptaków szczególnie takich jak gołębie w pobliżu parapetów, kominów, czy też balkonów. Problem ten narasta szczególnie wiosną, kiedy ptaki te szukają dogodnego dla nich miejsca do gniazdowania. Wydaje się, że najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, są specjalne kolce na ptaki.