You are currently viewing Dlaczego warto wybrać pellet?

Dlaczego warto wybrać pellet?

Materiałów grzewczych jest wiele. Dawniej grzało się przede wszystkim węglem i drewnem, obecnie wiele osób przeszło na ogrzewanie gazowe. Są także bardziej nowoczesne metody, takie jak pompy ciepła czy ogrzewanie na podczerwień (w obu wypadkach podłączone do instalacji elektryczne, można także łączyć z fotowoltaiką).

Co warto wybrać do ogrzewania swojego domu?

ogien Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Rosnące ceny gazu i energii nie zachęcają do zmiany pieca na nowocześniejszy. Jednak ładowanie węgla, wyrzucanie popiołu też nie jest łatwe, dodatkowo węgiel zatruwa środowisko, a same piece węglowe są wycofywane w rynku europejskiego. Czy jest jakiś złoty środek? Rozwiązaniem problemów może być najlepszy pellet drzewny. Jakie ma zalety? Przede wszystkim jest on o wiele bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska niż węgiel kamienny. Podczas jego spalania wytwarza się mniej dwutlenku węgla czy innych gazów cieplarnianych. Jest mniej duszącego dymu, który unosi się nad kominem i utrudnia oddychanie. Dodatkowo podczas spalania pelletu tworzy się tylko niewielka ilośc popiołu. Nie trzeba go wynosić wiadrami, nie ma problemu z jego czyszczeniem. Wystarczy tylko od czasu do czasu zebrać pozostałości po spaleniu pelletu i gotowe.

grzejnikPellet ma też tę zaletę, że nie brudzi wszystkiego wokoło. Węgiel niestety zostawia czarny osad wszędzie. Potrafi trwale zabrudzić ściany i sufity, nawet tam gdzie tylko jest składowany, nie mówiąc o spalaniu. Po dorzuceniu węgla do pieca trzeba dokładnie umyć ręce, najlepiej jest wchodzić do kotłowni w roboczych butach i ubraniu, by codziennie nie prać sterty prania. Dodatkowym atutem grzania na pellet jest to, że w zasadzie wszystkie kotły posiadają podajniki. Wrzuca się do niego np. cały worek peletu i stopniowo jest on ,,dodawany” do pieca w którym następuje spalanie. Dzięki temu można uzupełniać zapas materiału grzewczego raz na dzień, czy nawet rzadziej (kiedy mrozy nie są tak dotkliwe), a nie nawet trzy razy dziennie jak w przypadku dorzucania węgla. Ponadto, pellet można kupować nie tylko luzem czy w workach budowlanych (big bag), ale także w mniejszych workach, takich jak np. ziemię ogrodową. Dzięki temu można mieć mały zapas pelletu na wszelki wypadek. Przechowywanie materiału w workach jest także bardzo praktyczne.

Podsumowując, pellet drzwny to doskonały materiał służący do ogrzewania domów. Jego cena jest atrakcyjna, nie zostawia popiołu, jest bardziej ekologiczny niż węgiel. Można go kupować nawet w małych workach, tak by został na czarną godzinę.