You are currently viewing Dodatkowa szafa zamiast wnęki

Dodatkowa szafa zamiast wnęki

Bardzo często w mieszkaniu potrzebujemy dodatkowego miejsca na różne przedmioty, także na ubrania. Niestety, zwykle kolejnej szafy nie ma gdzie już ustawić. Za to często są różne nieustawne wnęki. Warto je wykorzystać jako kolejną szafę. Zabudowy wnęk to doskonałe rozwiązanie, które wykorzysta nieużywaną powierzchnię, a my zyskamy dodatkowe szafę lub schowek.zabudowa wnęk

Jest ono dziś coraz chętniej stosowane. Z reguły Zabudowa wnęki to dzisiaj najbardziej typowe rozwiązanie. Pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń i dostosować liczbę szaf i ich wyposażenie do własnych potrzeb. Wnękę w ścianie najlepiej zabudować półkami i zasłonić drzwiami. Zabudowy wnęk rozpoczynamy od ustalenia, co właściwie chcemy w nich chować. Od tego będzie zależało wyposażenie każdej wnęki, czyli ilość półek czy drążki, na których będziemy mogli umieścić wieszaki.

Bardzo istotne są drzwi do zabudowy wnęk, ponieważ one decydują o funkcjonalności i estetyce. Można zastosować wiele różnych typów, a najczęściej są spotykane drzwi przesuwne, składane, uchylne, składano-przesuwne, podwieszano-przesuwne. To, jakie rozwiązanie do Zabudowy wnęk zastosujemy, zależy w dużej mierze od tego, ile mamy miejsca. Jeśli już mamy wybrane drzwi oraz przeznaczenie, to możemy się zastanowić nad wyposażeniem wnęki. Gdy we wnęce ma się mieścić szafa, to wówczas muszą w niej być co najmniej półki i drążki wieszakowe.
W zależności od producenta w szafach do zabudowy wnęk mogą być też montowane szuflady, kosze, pantografy. Zwykle też montowane jest oświetlenie, które ułatwia poszukiwanie konkretnej rzeczy. Oświetlenie włącza się automatycznie przy otwieraniu drzwi. Inne dodatkowe wyposażenie, które jest często montowane do zabudowy wnęk to stopery w szynach, szczotki uszczelniające i odbojowe, zamki.

Systemy zabudowy wnęk są różne, ale wszystkie mają kilka podstawowych zalet, które ułatwiają życie. Jedną z nich jest wykorzystanie każdej wnęki, nawet takich zupełnie nieforemnych, które wydawałoby się, że są praktycznie nie do wykorzystania.