Domy modułowe – przyszłość budownictwa?

Podczas oglądania telewizji na pewno kiedyś wpadł nam w oko jakiś wspaniały, designersko zaprojektowany dom wyglądający ergonomicznie i nowocześnie. Tymczasem postawienie takiego domu może być dużo tańsze, niż murowanego.

Domy drewniane budowane z modułów

modułowe domy drewnianeWszystko to dzięki technologi modułowej, która pozwala kupić prawie cały dom w całości, dzięki czemu stawia się go szybciej i oszczędniej. Najlepsze domy modułowe buduje się z drewna, a ich konstrukcja została tak zaprojektowana, by połączyć funkcjonalność z oszczędnością. Może je zakupić najczęściej w różnych wariantach, różniących się powierzchnią i wyglądem. Małe domy modułowe są wielkości kawalerki i idealnie sprawdzają się jako domki wypoczynkowe lub letniskowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać wariant XL i cieszyć pełnoprawnym domem z kilkoma pokojami. Modułowe domy drewniane mają tę zaletę, że można je stawiać nawet na niełatwych gruntach i bez większych trudności przenieść w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Można je również rozbudowywać o kolejne moduły. Dzięki tym zaletom domy modułowe są obecnie najszybszą, najtańszą i najbardziej elastyczną formą budownictwa.

modułowe domy drewnianeW czym tkwi haczyk? Przede wszystkim firma stawiająca dom modułowy musi posiadać solidne zaplecze technologiczne i doświadczenie w stawianiu tego typu konstrukcji. Odpowiednie złożenie prefabrykowanych elementów jest kluczem do tego, by dom stał długo i nie cierpiał na żadne usterki, które szybko wyjdą na światło dzienne, gdy coś nie zostało połączone tak, jak powinno. Stawianie domu modułowego, trwa zwykle od dwóch do trzech tygodni, a do użytku zostaje on oddany w czasie krótszym niż trzy miesiące. Nie ma potrzeby, by elementy konstrukcji leżały na placu budowy, gdyż wszystko jest stawiane na miejscu z już gotowych komponentów. Ale czy domy modułowe są tak samo trwałe, jak budowle stawiane w sposób tradycyjny? Na przykładzie Polski trudno to ocenić, ponieważ technologia dopiero od niedawna się upowszechnia i stanowi zaledwie około 1% rynku. W Skandynawii jednak technologia domów modułowych jest wykorzystywana od dawna i nowe mieszkania powstają głównie na jej bazie (mimo cięższego klimatu tam panującego). Zwykle zakłada się, że dom modułowy przetrwa przynajmniej trzydzieści lat, ale w praktyce czas ten może być wielokrotnie dłuższy. Grunt, to dobre prefabrykaty i profesjonalna ekipa budowla, posiadająca odpowiednie pojazdy do przewozu i montażu część (dźwig jest koniecznością).

Domy modułowe zabezpiecza się w ten sam sposób, co drewniane, więc i w tym przypadku nie trzeba się obawiać o ryzyko pożaru. Domy modułowe już są przyszłością budownictwa, jednak czy przyjmą się w Polsce, to jeszcze jest kwestia otwarta.