You are currently viewing Donice – beton, plastik, ceramika

Donice – beton, plastik, ceramika

Kwiaty to naturalna dekoracja dla każdego domu i ogrodu. Bez względu na to czy są cięte, doniczkowe, jednoroczne lub wieloletnie, kolorowe lub wielobarwne to wszystkie wyglądają pięknie. Kwiaty do wazonu przetrwają kilka dni, do kilku tygodni, zatem kwiaty w doniczkach są lepszym rozwiązaniem, które będzie cieszyć nasze oczy przez lata.

Czy beton to dobry materiał na donice?

donice betonoweWarto zadbać nie tylko o samą roślinę, ale również o jej posadzenie w doniczce lub w doniczce i osłonce na nią. Do wyboru mamy duże donice z betonu, plastiku, ceramiki, a jakże osłonki metalowe. Można je dostać w różnych rozmiarach, kolorach, więc łatwo je dopasować do koloru kwiatów, jak również do koloru pomieszczenia w jakim się znajdują. Donice betonowe są idealne do postawienia na tarasie lub balkonie. Beton jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, mróz, czy gorące powietrze. Taka donica będzie bardzo ciężka i solidna, więc wiatr jej nie zwieje, ani nie przewróci. Takie donice mogą mieć wielkość zwykłej doniczki, czy też być wielkie, wysokie, w kształcie kwadratu, prostokąta lub koła, w których mieści się kilak sadzonek jednocześnie. Oczywiście są także małe betonowe doniczki do domu, które sprawdzą się idealnie we wnętrzach w stylu industrialnym, nowoczesnym lub surowym.

donicePopularne są także donice ceramiczne. One również posiadają właściwości podobne do betonu, są jednak tańsze i mniejsze. Można je dostać w wielu kolorach, a także w wersji błyszczącej, lakierowanej. Zatem bez problemu dopasujemy je do koloru pomieszczenia. Można je stosować także na dworze, jednak ze względu na mały rozmiar lepiej jest to robić na stoliku czy parapecie, a nie na ziemi. Najtańszym rozwiązaniem są doniczki plastikowe. W końcu wiele kwiatów doniczkowych jest sprzedawanych w takich czarnych doniczkach. Są one najtańsze, najlżejsze. Dostać je można w wielu kolorach. Nie pojawi się na nic też żaden nalot jak to bywa w przypadku innych donic. Plastik jest odporny na wodę, nie wymaga konserwacji. Jednak mają wiele wad. Przede wszystkim są tak lekkie że wiatr może je zwiać na zewnątrz. Poza tym łatwo je zniszczyć, plastik pęka. Pod wpływem promieni słonecznych kolor będzie też blaknął. Z metalu nie ma samych doniczek, a jedynie są osłonki na nie.

Takie dodatki pasują do wielu wnętrz, w tym do rustykalnych, prowansalskich, czy nowoczesnych. Metal nie jest odporny an korozję dlatego też stosuje się tylko metalowe osłonki, a nie same doniczki. Takie wiadereczka metalowe są bardzo stylowe, można dostać je także w korzystnej cenie.