You are currently viewing Drewno – co trzeba o nim wiedzieć?

Drewno – co trzeba o nim wiedzieć?

Meble, podłogi, elewacje, czy dekoracje drewniane są często wybierane przez osoby, które budują i wyposażają własny dom. Nie ma w tym nic dziwnego, drewno posiada wiele zalet. Jest przyjemne i ciepłe w dotyku, ma dobre właściwości izolacji cieplnej, jest plastyczne, ma wiele odmian, zawsze wygląda bardzo dobrze.

Meble drewniane w różnych kolorach

meble drewnianeDecydując się na meble drewniane trzeba wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim jeśli chcemy kupić komplet mebli drewnianych to powinno zrobić się to od razu, nawet jeśli cena kompletu nie jest niska. Czasem kupuje się tylko łóżko, albo tylko szafę, a resztę mebli, takich jak stoliki nocne czy krzesła dokupuje się potem. To duży błąd, szczególnie jeśli wybieramy meble z litego drewna. Drewno jest jak kamień, czyli nie ma dwóch identycznych pod względem koloru i struktury kawałków. Zatem jeśli ktoś chce dokupować co w późniejszym terminie to może nie znaleźć mebli w tym samym odcieniu. Warto pamiętać, że różnice w budowie słojów drewna, jak i jego koloru jest rzeczą naturalną. Drewno to w końcu materiał naturalny i ekologiczny, dlatego też drobne różnice nie są czymś złym. Kupując meble drewniane należy też wiedzieć, jak należy się z nimi obchodzić. Plamy na drewnie (szczególnie litym) powstają bardzo szybko. Drewno powinno się trzymać z daleka od wody i źródeł ognia, jak również nie można używać przy nim alkoholi, rozpuszczalników, czy substancji żrących.

meble drewnianeWybierając drewno wybieramy materiał, który z łatwością poddaje się renowacji. Jeśli pojawią się na nim ślady nie do usunięcia, zarysowania, czy odbarwienia od promieni słonecznych to można zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru oraz część drewna, by odsłonić nową, gładką warstwę. Następnie używa się lakierów, bejcy, czy olejów do ponownego zabezpieczenia drewna i nadania mu blasku. Jeśli na drewnie pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, takie jak ubytki, ułamane rogi, rozdwojone krawędzie, to można także wyrównać krawędzie do tych uszkodzonych, jak i zastosować szpachlę z dodatkiem wiórów drzewnych oraz koloru. Każdy rodzaj drewna posiada także inne właściwości. W zależności od tego co będzie wykonywane można wybrać dobre drewno. Jeśli chcemy zbudować taras czy położyć deski podłogowe na balkonie to warto wybrać drewno egzotyczne, sprawdzi się ono także w kuchni czy łazience.

Natomiast do wykonania dekoracji, czy plastycznie atrakcyjnych mebli lepiej jest wybrać drewno miękkie, łatwo poddające się obróbki, takie jak sosna. Drewno jest zatem materiałem, który warto znać, zanim się kupi meble drewniane.