You are currently viewing Eleganckie panele podłogowe

Eleganckie panele podłogowe

Wykończając nasze wnętrza, powinniśmy mieć chociaż ogólne wyobrażenie o tym, w jakim stylu chcemy je urządzić. Możemy stworzyć te nowoczesne i minimalistyczne lub ekstrawaganckie, art deco. Wielu z nas marzy po prostu o wnętrzu eleganckim. Takim, które odda nasz charakter i pomoże zrelaksować się po pracy.

Panele na korytarz

panele podłogowe dąb naturalny	Jednym z rozwiązań dla eleganckich mieszkań jest wybór paneli podłogowych z naturalnego drewna. Tutaj należy zastanowić się jakie drewno wybierzemy. Do najmniej wytrzymałych należą drzewa iglaste, czyli sosna, jodła czy świerk. W skali twardości Brinella (BNH) osiągają one poziom od 1,5 do 1,8 BHN. Są polecane do pomieszczeń, z których korzystamy rzadziej, jak sypialnia. Jednak nawet tam nie wybiera się ich za często. Znacznie trwalszym materiałem jest dąb, który osiąga poziom 3-4 BHN. Ten polecany jest nawet do pomieszczeń często używanych – do kuchni, salonu, a nawet korytarza. Zadbajmy też o ich odporność na ścieranie. W tym wyborze pomoże nam oznaczenie paneli pięciostopniową skalą ścieralności od AC1 do AC5. Te pierwsze są wyjątkowo rzadko używane – są bardzo podatne na ścieranie i uszkodzenia. Można zdecydować się na nie jedynie w sypialni lub pokoju gościnnym, jeśli wyjątkowo rzadko z niego korzystamy.

panele podłogowe dąb naturalny	Z drugiej strony panele AC5 są używane jedynie w przestrzeniach użyteczności publicznej, ze względu na swoją wyjątkową trwałość. W domach i mieszkaniach swoją rolę spełnią eleganckie panele podłogowe dąb naturalny, oznakowany symbolem AC3 lub AC4. Taką podłogę można wykorzystać nawet w bardzo często używanych pomieszczeniach, np.: na korytarzu. Pamiętajmy, że panele podłogowe tworzą tak zwaną podłogę pływającą – oznacza to, że elementów nie mocuje się bezpośrednio do podłoża, a jedynie łączy na krańcach. Przedłużenie żywotności eleganckich paneli podłogowych z naturalnego dębu zapewni zastosowanie odpowiedniego podkładu. Możemy zdecydować się na montowanie, do którego nie ma potrzeby stosowanie kleju. To wyjątkowo je ułatwi, dodatkowo w przypadku uszkodzenia jednego elementu będziemy mogli go w prosty sposób wymienić. Drewniane panele są piękną i elegancką częścią aranżacji wnętrza, jednak dla wielu wciąż pozostają zbyt drogie.

Tańszą alternatywą może być poszukanie paneli laminowanych, które będą dobrze inicjować naturalny dąb. Ciężko jednak mówić o idealnym efekcie. Nawet wysokojakościowy laminat nie zastąpi piekna naturalnego drewna. Pamiętajmy, że taka inwestycja jest jednorazowa. Wytrzymała, drewniana podłoga będzie nam służyć na długie lata.