You are currently viewing Izolacja termiczna za pomocą wełny szklanej

Izolacja termiczna za pomocą wełny szklanej

Każdy inwestor w pewnym momencie musi zadać sobie pytanie: jaki materiał najlepiej sprawdzi się do wykonania izolacji cieplnej? Mamy tutaj spory wybór, chociaż najpopularniejszy nadal jest styropian. Goni go wełna, a krok dalej jest pianka poliuretanowa, której popularność rośnie z dnia na dzień ze względu na prostą metodę kładzenia – natryskową.

Wełna w różnych wersjach

wełnaKażdy z materiałów charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi, ale nam zależy na najlepszych. Który więc wybrać? Wełna szklana posiada wielu zwolenników, ponieważ umożliwia stworzenie naprawdę dokładnej izolacji cieplnej, bez występowania mostków termicznych. Oczywiście błędy w izolacji zależą często od wykonawcy, jak i od słabego materiału, dlatego wybierając wełnę szklaną, możemy być pewni, że materiał jest dobry – od nas zależy więc dobór odpowiedniej ekipy budowlanej, która dobrze wykona swoją pracę. Wełna szklana polecana jest między innymi do izolacji sufitu – w końcu mówi się o tym, że aż 20, a czasami nawet 30% ciepła ucieka z naszego domu właśnie przez dach. To dlatego tak ważne jest poprawne ocieplenie górnych powierzchni. Dzięki temu w całym budynku będziemy odczuwać komfort cieplny, w dodatku rachunki za ogrzewanie nawet jesienią i zimą nie będą zbyt wysokie.

wełnaWarto jednak wiedzieć, że jeżeli interesuje nas taka izolacyjna wełna – Lublin jest miastem, w którym producenci proponują jej dwa rodzaje. Wełna mineralna może występować w wersji szklanej lub skalnej. Mylić może ich podobieństwo, jednak właściwości oraz zastosowanie są nieco inne. Jeśli zależy nam na izolacji, powinniśmy wybrać wełnę szklaną, którą produkuje się z piasku kwarcowego. Do tego materiału dodaje się domieszkę innych materiałów – najczęściej jest to wapień oraz dolomit, a następnie poddaje się mieszankę procesowi topnienia w temperaturze 1000 stopni C. Po otrzymaniu materiału należy go jeszcze rozzwłóknić. Do tak powstałych włókien dodaje się lepiszcze, a pomiędzy poszczególnymi cząstkami materiału znajduje się powietrze – czasami jest to nawet 95% objętości. To właśnie zawartość powietrza jest odpowiedzialna za bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej, ale też dźwiękowej – fale dźwiękowe gubią się pomiędzy włóknami, dzięki czemu hałas zostaje do pewnego stopnia ograniczony.

Choć wełnę skalną, wytwarzaną z bazaltu, także stosuje się do izolacji cieplnej, to jednak wełna szklana charakteryzuje się lepszymi parametrami – ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego do izolacji powinniśmy wybierać właśnie nią, a na pewno będziemy zadowoleni.