You are currently viewing Jak dobrać tapety do pomieszczenia?

Jak dobrać tapety do pomieszczenia?

Nowoczesne tapety mają wiele zalet, w stosunku do poprzednich wersji okładzin ściennych. Są wykonane z mocniejszych materiałów, są bardziej trwałe, do tego są łatwiejsze do położenia na ścianie. Do wyboru mamy tapety winylowe, z włókna szklanego, na flizelinie. Takie tapety mogą spokojnie zostać znaleźć się w kuchni czy w łazience. Jednak nadal pozostaje aspekt wizualny. Tapeta musi przede wszystkim pasować do aranżacji pomieszczenia. Jak to zrobić?

Najlepsze tapety do salonu

tapety do salonuNa pewno łatwo będzie nam znaleźć nowoczesne tapety do salonu – Warszawa. W salonie sprawdzą się wzory i kolory delikatne, ale pasujące do stylistyki. Tapeta może mieć tłoczony wzorek, lekko wypukły, dzięki czemu będzie mieć nadaną fakturę. Z kolorów polecane są pastele i kolory jasne. Ciemna tapeta w salonie na całej powierzchni będzie działała przytłaczająco. Jeśli już, to można ją zastosować na jednej ścianie. Jeśli stawiamy na nowoczesne rozwiązania to trafnym wyborem będą tapety tekstylne, jak i klasyczne ale z widocznym wzorem. Szczególnie polecane są motywy roślinne, takie jak pędy bambusa, czy polne kwiaty pokazane schematycznie, czy w formie szkicu. Jeśli chodzi o sypialnię to dobrze byłoby zastosować tapetę o kolorze spokojnym i wyciszającym. Może to być niebieski, zielony, beżowy. Kolory ziemi zawsze są trafionym pomysłem.

tapety do salonuTutaj także można zastosować motywy przyrodnicze, sprawdzą się również fototapety z zachodem słońca, czy krajobrazem nadmorskim. Sypialnia jest miejscem do odpoczynku, więc ognista czerwień, czy odważne, geometryczne wzory nie będą tutaj dobrym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o kuchnię to warto jest dodać tapety w kolorze niezbyt jasnym, dobre będą też powtarzalne wzory i tapety imitujące strukturę kamienia czy betonu. Dzięki temu zabrudzenia kuchenne nie będą tak widoczne, jak w przypadku jasnych i gładkich tapet. W łazience natomiast nie powinno się wybierać tapet bardzo błyszczących i ciemnych. Na nich najbardziej będzie widać zacieki po wodzie. Jak wiadomo nie po każdej kąpieli każdemu chce się sprzątać, więc dobrze jest wybrać taką tapetę, która przez długi czas będzie się dobrze prezentowała.

Na korytarzach i w pomieszczeniach gospodarczych dobrym rozwiązaniem także będą tapety imitujące jakiś materiał, jak i tapety w poziome paski. Taki wzór sprawi, że uszkodzenia tapet, jak i ich zabrudzenia staną się mniej widoczne. Ostatnim omawianym pomieszczeniem będzie biuro. Tu dominują gładkie tapety bez wzorów. Zamiast tego można użyć sztukaterii, czy dekoracyjnych listew przypodłogowych, lub też przykleić specjalny pasek tapety równolegle do ściany.