You are currently viewing Jak dobrze wykonać balkon?

Jak dobrze wykonać balkon?

Balkon to nadal popularny element domu. Nawet jeśli mamy taras i dużą działkę to i tak przyjemnie jest wstać z łóżka i przejść kilka kroków, żeby wyjść na świeże, orzeźwiające powietrze. Jednak jeśli spojrzymy na domy w okolicy to często widać, że takie balkony są bardzo niefunkcjonalne.

Po co montuje się okapniki balkonowe?

okapniki balkonoweSą zbyt małe, woda ścieka pod nimi po ścianie, czy też są brzydko zaaranżowane. Kierując się kilkoma zasadami budowlanymi nasz balkon może uniknąć takich błędów. Przede wszystkim można balkony podzielić na te podwieszane, czyli wystające poza krawędź budynku i nie posiadające podstawy, jak i te które zostały stworzone, bo na parterze jest wykusz, a jego sufit jest jednocześnie podłogą balkonu. Są oczywiście także balkony wspornikowe, czy loggie, ale to mniej popularne rozwiązania. Balkon powieszany jest trudniejszy do wykonania, bo trzeba osobno wylewać posadzkę. Później jednak zasady konstrukcji są podobne. Zdecydowanie ważne są tutaj tanie okapniki balkonowe. Jest to metalowa listewka, montowana wzdłuż krawędzi balkonu. Nie można o niej zapominać! Dzięki niej woda deszczowa będzie spływać z balkonu na ziemię, a nie będzie cieknąć po ścianie. Jeśli woda by tak ściekała to na tynku widoczne byłyby smugi po wodzie, czasem widoczne byłyby też izolacje styropianowe pod tynkiem, jeśli byłyby on cienko położony.

okapniki balkonoweOkapniki balkonowe zabezpieczają też krawędzie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto pamiętać o spadku na balkonie. Musi być on nachylony w stronę ogrodu pod niewielkim kątem. Dzięki temu woda nie będzie podpływała pod drzwi balkonowe, tylko spływała po okapnikach w dół. Każdy balkon powinien być zabezpieczony balustradą, to ważne dla bezpieczeństwa. Balkon znajduje się kilka metrów nad ziemią, więc upadek mógłby się źle skończyć. Balustrady wykonywane są z różnych materiałów i powinny być dopasowane do podłoża balkonu, jak również do stylu całego domu. Najpopularniejsze są balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej, które nie wymagają konserwacji, a które są twarde i mocne. W nowoczesnych domach można zastosować balustrady szklane, w tych tradycyjnych sprawdzą się balustrady drewniane. Warto pamiętać o tym, żeby balkon był dosyć szeroki i długi.

Będzie on trochę więcej kosztował, ale nie warto budować balkonu, na którym nie da się nawet wystawić suszarki z praniem, nie wspominając już o zestawie wypoczynkowym. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie na balkonie mrozoodpornych płytek ceramicznych, odpornych na zarysowania. Nie będą one pękać, ani się rysować, a do tego są łatwe w czyszczeniu.