You are currently viewing Jak działają kolektory słoneczne?

Jak działają kolektory słoneczne?

Ludzkość od dłuższego czasu interesowała się alternatywnymi sposobami na zwiększenie swojej wydajności energetycznej. Intensywne poszukiwania nowoczesnych rozwiązań technologicznych doprowadziły do korzystania z alternatywnych źródeł energii w pełni. Jednym z najbardziej popularnych, tuż obok energii wiatrowej oraz energii wodnej, jest rzecz jasna energia słoneczna, która opiera się na gromadzeniu energii cieplnej emanującej ze słońca. Niemniej jednak, jakie konkretne zasady rządzą energią słoneczną i w jaki sposób jest ona w stanie ogrzewać bieżącą wodę użytkową?

Tajemnica działania kolektorów dachowych

panele slonecznePrzede wszystkim, absolutną podstawą w kontekście elementu jakim są dachowe kolektory słoneczne jest ich dobre wykonanie. Ze względu na mnogość różnorodnych producentów oraz na jakość wykonania, kolektory słoneczne cechują się zróżnicowanymi statystykami i osiągami w kontekście pozyskiwania energii solarnej. Niemniej jednak, zasada działania tej wyjątkowej instalacji jest wręcz banalnie prosta. Polega ona przede wszystkim na tym, że promienie słoneczne zaczynają nagrzewać panele solarne. Tam, w nich, znajduje się urządzenie zwane absorberem, które pochłania te promienie i zamienia je bezpośrednio na ciepło.

dachowy kolektor slonecznyJeśli wziąć za przykład kolektory słoneczne, gdzie głównym ich zadaniem jest ogrzewanie wody, to w takim razie wyżej wspomniane ciepło znajdujące się w absorberze zaczyna zwiększać temperaturę tak zwanego czynnika grzewczego. Czynnik ten w zależności od producenta kolektorów jest unikalnym płynem, który świetnie nadaje się do ogrzewania wody użytkowej. Taki ciepły i ogrzany płyn, kieruje się specjalnymi rurami do zasobnika, w którym to jednocześnie znajduje się woda użytkowa. Dzięki bliskiej styczności, woda zaczyna się ogrzewać, a płyn – po oddaniu swojej energii cieplnej – wraca ponownie do kolektora i cały proces powtarza się w kółko. Jak więc można zobaczyć, proces działania kolektora nie należy do najbardziej skomplikowanych. Ponadto, w myśl starej zasady – najlepsze rozwiązania to te najprostsze – można zauważyć, że efektywność kolektorów słonecznych jest zdecydowanie widoczna.

Jak więc doskonale widać, kolektory słoneczne to ciekawe i interesujące rozwiązanie, pozwalające na ogrzewanie domowej wody użytkowej przynajmniej w pewnym stopniu. Niemniej jednak, należy pamiętać o tym, że kolektory słoneczne skutecznie działają w tych porach roku, w których to natężenie światła słonecznego jest największe. Niestety zimą kolektory mają problemy z działaniem, głównie przez mniejszą ilość promieni słońca oraz intensywne chmury, co przekłada się na całkowitą wydajność tej instalacji.