You are currently viewing Jak przebiega montaż kominków?

Jak przebiega montaż kominków?

Coraz więcej osób decyduje się na uwzględnienie kominka w aranżacji wnętrza salonu (rzadziej sypialni). Kominek nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru, pozwala na dogrzanie salonu w zimie, a także bardzo estetycznie wygląda. Do wyboru są kominki na różnego typu paliwa stałe, ciekłe czy gazowe, a nawet nowoczesne kominki wolnostojące, choć na razie są one rzadko wybierane przez konsumentów.

Właściwy montaż kominka

montaż kominków Najpopularniejsze są oczywiście proste, klasyczne kominki w kształcie prostokąta. Często opalane są drewnem, czy gazem. Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się pięknym kominkiem w salonie to trzeba zadbać o jego odpowiedni montaż. Profesjonalny montaż kominków na Śląsku to zadanie dla fachowców, którzy mają wieloletnie doświadczenie w branży. Tylko tacy eksperci będą w stanie zadbać o każdy szczegół i zadbać o to, by kominek był bezpieczny w użytkowaniu, wydajny w działaniu i funkcjonalny. Przede wszystkim najpierw trzeba odpowiednio przygotować ścianę, co powinno być uwzględnione w planie budowy domu. Otwór musi być odpowiednio większy niż kominek, bo wtedy wolną przestrzeń można wypełnić, natomiast poszerzenie otworu zawsze wiąże się z dużymi komplikacjami. Przy kominku musi być tez miejsce na doprowadzenie rur kominowych na zewnątrz budynku. Dzięki temu dym będzie odprowadzany, a nie będzie wlatywał do pomieszczenia.

montaż kominków Układ odprowadzania spalin i dymu musi mieć dobry ciąg, tak by domownicy nie ulegli zatruciu. Sam kominek powinien być dobrze osadzony, by był stabilny i miał wszystko podłączone tak jak trzeba. Ważne jest też jego otoczenie. Standardowo kominki obkłada się kamieniem, granitem lub marmurem, czasem także czerwoną cegłą (wersja rustykalna). Są to materiały odporne na działanie wysokich temperatur, jak również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo (poza cegłą) mają gładką fakturę, przez co łatwo się je czyści. Przy sprzątaniu kominka z popiołu czy przy dorzucaniu drewna zawsze coś zleci na podłogę. Rozżarzony kawałek drewna mógłby spowodować zniszczenie paneli podłogowych, a popiół trudno jest zmyć. Dlatego też warto zadbać o kamienną otoczkę kominka, przez co zwiększy się komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Kończąc rozważania, tylko właściwy montaż kominka wykonany przez fachowca sprawi, że będzie można z niego bezpiecznie korzystać przez długie lata. Ważne jest odpowiednie osadzenie kominka w otworze, doprowadzenie rur kominowych, które zapewnią dobry ciąg dymu, jak również zabezpieczenie ścian i podłogi przy kominku kamienną obudową. Tak przygotowany kominek będzie trwały oraz estetyczny.