You are currently viewing Jak szybko i skutecznie zasłonić każde okno?

Jak szybko i skutecznie zasłonić każde okno?

Kiedy oglądamy domy czy mieszkania do których się chcemy wprowadzić to mało kto zwraca uwagę na to jak usytuowany względem stron świata jest dom. Od tego zależy między innymi to jakie rośliny będziemy mogli posadzić na ogrodzie, czy gdzie zlokalizować poszczególne pomieszczenia.

Roleta w kasecie łatwa w montażu

rolety w kasecieNajczęściej zatem dopiero w trakcie mieszkania odkrywamy, że przeszkadza nam ciągle świecące słońce od strony południowej. Dodatkowo rano nie mamy ochoty by budziły nas promienie słoneczne, więc zlokalizowanie sypialni od tej strony jest niekomfortowe. Co wtedy można zrobić? Należy w jakiś sposób zasłonić okno tak, by wpadało do niego tyle światła ile chcemy. Jednym ze sposobów może być roleta w kasecie. Taka roleta może być zamontowana na każdym oknie ściennym. Mocowanie jest bardzo łatwe, nie trzeba niczego skuwać, ani rozkręcać. Roleta jest niejako zawieszona na ramie okiennej. Koszt takiej żaluzji nie jest wysoki, a zaletą jest też to, że dostępne są one w licznych kolorach. Łatwo zatem je dopasować do wystroju wnętrza. Podobnie łatwe w użyciu będą plisy. Montuje się je na bocznych krawędziach ramy okiennej, rzadziej na górnej. Dzięki takiemu specyficznemu montażowi można je opuszczać od góry, jak i od dołu. To szczególnie dobra opcja dla pomieszczeń mających okna wychodzące na stronę ulicy. Można plisy opuścić na dolną połowę okna.

rolety w kasecieWtedy będziemy mieli w pokoju dostęp światła dziennego, ale to co znajduje się w pomieszczeniu nie będzie widoczne dla przechodniów. Kolejne metody zasłonięcia okien to firanki i zasłony. Krótkie firanki, tak zwane zazdrostki, sprawdzają się szczególnie w kuchni, dłuższe zawiesza się w pokoju dziennym, czy sypialni. Firanki najczęściej mają kolor biały, często wykończone są na dolnej części koronką lub ażurowym wzorem. Sama firanka zasłoni trochę światła, ale nie będzie tak skuteczna jak zasłony. Są grubsze, cięższe, nie są półprzeźroczyste jak firanki. Można je także ładnie upinać, lub związywać. Firanki i zasłony można zawieszać w różny sposób. Są one mocowane na ,,żabki”, na kasetach, czy zakładane bezpośrednio na karnisz (tkanina zakończona paskami materiału tworzącymi koła, przez które przekłada się karnisz).

Takie sposoby radzenia sobie z nadmiernym oświetleniem i nagrzaniem pomieszczenia są najbardziej skuteczne i najłatwiejsze do zrealizowania. Koszt zakupy rolety lub zasłony nie jest wysoki. W zależności od rozmiaru i modelu można je nabyć za kilkadziesiąt złotych za całość (z mocowaniami/karniszami). Nie jest to zatem duży wydatek dla domowego budżetu.