You are currently viewing Jak wybrać deski drewniane na elewację?

Jak wybrać deski drewniane na elewację?

Odpowiednio wykonana elewacja budynku sprawia, że wygląda on bardziej atrakcyjnie, z kolei byle jaka elewacja sprawi, że nawet najlepiej zaprojektowany i wykonany dom nie będzie prezentował się dobrze. Do wyboru są obecnie różne sposoby wykonywania elewacji. Najpopularniejsze są oczywiście tynki. Mogą być zacierane na gładko lub mieć szorstką, chropowatą strukturę, tak zwanego baranka.

Ładne i trwałe elewacje

 elewacje drewnianeTynk można barwić przed jego nałożeniem, jak również malować go już po nałożeniu w celu renowacji. Jednak nie każdemu taka opcja odpowiada. Na szczęście jest też szeroki wybór okładzin elewacyjnych, które można łączyć z tynkiem lub stosować samodzielnie. Cegły klinkierowe stosuje się przede wszystkim na kolumnach i przy fundamentach. Kamienne okładziny są drogie i pasują tylko do wybranych obiektów. Najkorzystniejszą propozycją będą wytrzymałe elewacje drewniane. Łatwo można je dopasować do stylu budynku. Na przykład deski postarzane z widocznymi słojami nadadzą niepowtarzalnego klimatu domu w stylu rustykalnym lub wiejskim. Gładkie, ciemne deski będą ładnie kontrastowały z białym tynkiem. Często układa się je wokół otworów drzwiowych i okiennych, jak również na brzegach budynku. Z kolei deski jaśniejsze nadadzą się do obłożenia całego budynku. Deski mogą też mieć różne kształty np. są deski frezowane czy z profilem jodełki.

 elewacje drewnianeWarto też wiedzieć jak chcemy ułożyć deski. Zwykle układane są one w poziomie, tak by tworzyły pasy.Deski przylegają do siebie. Krótsze deski sprawdzą się np. przy oknach, z kolei te dłuższe na tarasach. Warto wiedzieć też co nieco na temat gatunków drewna z jakich wykonywane są deski elewacyjne. Świetnie sprawdzi się tu na przykład modrzew syberyjski, czy drewno egzotyczne np. palisander. Takie gatunki drewna nie tylko są twarde oraz mocne, ale przede wszystkim są odporne na działanie wilgoci. Deszcz, śnieg, czy rosa są im niestraszne. Drewno nie zbutwieje, a także będzie chronione przed atakami grzybów. Twardsze gatunki drewna będą też odporne na inne uszkodzenia np. na powstawanie rys, czy wgłębień. Warto celować także w deski, które zostały już mechanicznie zaimpregnowane – wtedy nie trzeba się martwic o ich konserwację.

Dobrze jest wspomnieć o tym, że w sklepach można dostać także imitację desek elewacyjnych. Są one robione z elastycznych, miękkich tworzyw piankowych i dostępne w różnych odcieniach. Ich montaż jest nieco łatwiejszy, nie wymagają one też konserwacji, jednak nie zapewniają tak wysokiego poziomu estetyki jak deski z prawdziwego drewna.