Jak wybrać odpowiednie łoże małżeńskie do sypialni

Komfort w czasie snu jest szczególnie ważny. Przekłada się na całe nasze samopoczucie, jak i na to jak bardzo jesteśmy wypoczęci, dlatego tak ważnym elementem urządzania sypialni jest wybór odpowiedniego łóżka i materaca. Na co zatem powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Łoże małżeńskie musi być duże

łoże małżeńskieŁoże małżeńskie przede wszystkim powinno mieć odpowiedni wymiar, zarówno jeśli chodzi o jego szerokość, jak i wysokość.Dobierając odpowiednią szerokość należy brać pod uwagę zarówno to jak tęgie osoby będą spać w łóżku, jak i to jak dużo wolnego miejsca mamy w pokoju. Za najbardziej uniwersalne uznaje się łóżka w układzie 160×200, niemniej w przypadku mniejszych sypialni i w miarę szczupłych osób komfortowy sen zapewni także łóżko o wymiarach 140×200. Wszystko zależy tu od indywidualnych potrzeb, wybierając odpowiedni model pamiętajmy jednak o tym by sugerować się wymiarami własnej sypialni, ponieważ w sklepie meblowym każde łózko może wydawać się nam małe, a we własnym wnętrzu dopiero zorientujemy się, że rzeczywiście z powodzeniem mogło być ono mniejsze. Równie ważna jak szerokość jest wysokość łóżka.

łoże małżeńskieTutaj także wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, jedni lubią niskie łóżka, jedni nieco wyższe, należy jednak pamiętać o tym, że to jak wysoka powinna być rama w dużej mierze zależy od tego jak gruby materac planujemy kupić, im będzie on grubszym tym łóżko powinno być niższe, tak by się z niego wygodnie wstawało i na nim siadało. Jeśli chodzi o wybór materaca do łoża małżeńskiego to możliwości mamy całkiem sporo, na rynku są bowiem dostępne materace sprężynowy (bonellowe), które jednak powoli przestają być już wykorzystywane, materace kieszeniowe, wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej oraz te lateksowe. Różnią się one od siebie komfortem snu oraz właściwościami, obecnie jednak za najbardziej polecane uznaje się te lateksowe oraz wykonane z pianki termoplastycznej, na której komfortowo spać będą nawet osoby mające problemy z kręgosłupem. Nie wiele osób natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że komfort su to nie tylko dobre łóżko i materac, ogromne znaczenie ma tu także stelaż, w jaki wyposażone jest łóżko i na którym kładziony jest materac.

Najtańszy jest ten w całości wykonany z płyty meblowej, jednocześnie jest on najmniej wygodny. Dlatego warto wybierać stelaże wykonane z wygiętych i połączonych ze sobą listewek. Im więcej jest listewek, a odstęp miedzy nimi są mniejsze tym wygodniej się będzie spało. Ważne jest także i to by listewki mocno się uginały, wówczas sen będzie jeszcze bardziej komfortowy.