You are currently viewing Jaką folię dachową użyć do krycia wstępnego?

Jaką folię dachową użyć do krycia wstępnego?

Szczelny i odpowiednio skonstruowany dach powinien wieńczyć każdą budowlę – dzięki temu ograniczymy możliwość uciekania ciepła przez poszycie dachowe. Jest to bardzo ważne także ze względu ochrony przed zawilgoceniem poddasza. Do izolacji pokrycia dachowego należy więc użyć produktów najwyższej jakości.

Folia dachowa jest tania

folia dachowaFolia dachowa wstępnego krycia posiada tę zaletę, że oprócz tego, że jest niedroga, charakteryzuje się naprawdę dobrą wytrzymałością. W dodatku jej odpowiedni dobór jest naprawdę prosty, gdyż wszystkie parametry są opisane przez producenta na opakowaniu. Dzięki w temu łatwo i szybko możemy wybrać folię dachową, która charakteryzuje się oczekiwaną przez nas przepuszczalnością pary. Jest to naprawdę ważny parametr, ponieważ dzięki niemu folia może zabezpieczać poszycie dachowe przed skraplaniem się wody oraz, tym samym, przed zawilgoceniem materiału użytego do termoizolacji, na przykład wełny mineralnej. Nie bez powodu folia wstępnego krycia inaczej nazywana jest folią paroprzepuszczalną. Sprawdza się jednak jedynie przy dachach skośnych – w przypadku dachów płaskich nie jest to polecane rozwiązanie. W ofertach producentów natrafimy na folie wysoko- oraz niskoprzepuszczalne. Te pierwsze, czyli membrany, charakteryzują się współczynnikiem przepuszczalności o wartości od 700 do 3000 g na m2 na 24h (to dobowa przepuszczalność wody).

folia dachowaNajnowsze propozycje od producentów mogą być układane bezpośrednio na ociepleniu, dlatego dzięki temu unikamy dodatkowych prac na przykład w postaci wykonywania szczeliny wentylacyjnej. Membrany najczęściej produkowane są z polietylenu wzmocnionego włókniną lub z polipropylenu. Jeśli chodzi o folie niskoprzepuszczalne, te oprócz warstwy folii posiadają siatkę zbrojącą. Mogą być stosowane jedynie przy poddaszach, które nie mają przeznaczenia użytkowego. Te propozycje dotyczą dachów skośnych. Jeśli mowa o dachach płaskich, tutaj sprawdzają się folie nieprzepuszczające wody wyprodukowane z polichlorku winylu lub gumy EPDM. Montuje się je za pomocą metody zgrzewania gorącym powietrzem. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a zaletę stanowi także to, że mogą być montowane na dowolnej powierzchni, niezależnie od tego, czy jest to drewno, czy może beton lub styropian.

Doskonale zastępują deskowanie z papą. Pamiętajmy jednak o tym, żeby w przypadku ogrzewanego poddasza wykonać szczelinę wentylacyjną, aby ograniczyć gromadzenie się wody, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia dachu. Jak widać, przy wyborze folii dachowej warto być naprawdę rozważnym.