You are currently viewing Jaki wybrać zbiornik na olej opałowy?

Jaki wybrać zbiornik na olej opałowy?

Obecnie zmagamy się z upałami, które skutecznie odbierają nam chęć myślenia o wszystkim, co związane z ogrzewaniem naszego domu. Tak być jednak nie powinno, ponieważ jest to najlepszy moment na ewentualną zmianę swojej instalacji, szczególnie w starym budownictwie. Wykorzystują one bowiem najczęściej coraz bardziej drożejące paliwa stałe, które ponadto nie są zbyt przyjazne środowisku naturalnemu.

Dobre ceny na zbiorniki

zbiorniki na olej opałowyWarto więc rozejrzeć się za rozwiązaniem, które pozwoli nam na długo oszczędzić sobie rozmyślań na temat ogrzewania. Zyskującym popularność rozwiązaniem jest ogrzewanie z wykorzystaniem oleju opałowego. Paliwo jest o wiele lepiej dostępne niż gaz, nie potrzeba nam bowiem podłączenia do instalacji gazowej. Ponadto kotły, które pracują, spalając olej nie wytwarzają sadzy, co oszczędza nam kłopotu regularnego ściągania sadzy. Łatwa i komfortowa obsługa w końcu w zupełności przekona nas do takiego rozwiązania. Żeby jednak móc używać ogrzewania wykorzystującego olej opałowy musimy mieć gdzie przechowywać nasze paliwo, zapewniając sobie przy tym odpowiednie bezpieczeństwo. Do wyboru mamy dwa podstawowe typy zbiorników, jedno- i dwupłaszczowe, które różnią się od siebie liczbą powłok ochronnych. Drugie z nich w przypadku rozszczelnienia wyłapują wyciekający materiał, chroniąc przy tym nasze otoczenie, tego nie zapewniają pierwsze z nich, z których olej mógłby wyciekać bezpośrednio w miejscu, w którym zostałby umieszczony.

zbiorniki na olej opałowyDwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy ceny nie mają jednak na tyle wysokiej, by szczególnie na nich oszczędzać, tym bardziej, że możemy w ten sposób szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Powinniśmy się również zastanowić, czy zbiornik pozostawimy poza budynkiem, czy zamontujemy go w jego wnętrzu (spełniającym restrykcyjne wymogi pożarowe) – na zewnątrz będziemy musieli zadbać o to, by był on postawiony w odpowiedniej odległości od innych obiektów, w tym co najmniej dziesięć metrów od domu (dwadzieścia, jeżeli w pobliżu znajdują się materiały łatwopalne). Oprócz tego należy oczywiście dbać o szczelność naszej instalacji grzewczej. Musimy obserwować, czy nie dzieje się z nią nic niepożądanego.

Rozwiązanie to jest o tyle potrzebne, że znacznie przyczynia się do ochrony środowiska, spalany olej uwalnia do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji niż paliwa stałe (jak węgiel), a przy właściwie zaprojektowanej i wykonanej instalacji jest w stanie zupełnie zlikwidować emisję szkodliwych substancji. W dobie walki z globalnym ociepleniem będzie to z pewnością niezwykle istotne.