You are currently viewing Jakie normy muszą spełniać podłogi sportowe?

Jakie normy muszą spełniać podłogi sportowe?

Wybór odpowiedniego rodzaju podłóg szczególnie w tych miejscach, gdzie rekreacyjnie, czy też wyczynowo uprawia się sport, jest niezwykle ważny. Jak pokazuje doświadczenie, zastosowanie podłóg odpowiedniej jakości jest niezwykle istotne, aby zapobiegać kontuzjom zawodników. W odpowiednim stopniu sprężysta podłoga, może także zapobiec rozwojowi chorób stawów zawodników.

Odpowiedni rodzaj nawierzchni podłóg sportowych

tartan Dlatego też tak ważne jest aby wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru takiej właśnie podłogi. Jak się okazuje, polecane podłogi sportowe są poddawane różnego rodzaju testom oraz badaniom, które pozwalają oszacować ich wytrzymałość, oraz przydatność podczas uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej. Normą, która jest w Europie wykorzystywana podczas określenia stopnia wytrzymałości podłogi, jest normą DIN 18032-2. To właśnie dzięki niej możliwe jest oszacowanie takich parametrów podłóg sportowych, jak na przykład zakres powierzchni jej ugięcia, ilość pochłanianej energii uderzeniowej, czy też siła ugięcia pionowego podłogi. Norma ta wykorzystywana jest także do oszacowania parametrów takich jak stopień sprężystości podczas odbicia piłki, tarcie powierzchniowe podłogi, oraz odporność na obciążenia, również te toczne.

ćwiczenia na sali Każda podłoga stosowana do celów sportowych, a w szczególności w miejscach, gdzie trenować mają dzieci, musi spełniać te właśnie normy, aby mogła zostać dopuszczona do użytku. Kluczowe jest więc aby podczas wyboru tej odpowiedniej podłogi, zwrócić baczną uwagę na kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest planowana intensywność jej użytkowania, oraz rodzaje dyscypliny, która ma być uprawiana w danym miejscu, w którym zastosowana ma być podłoga sportowa. Ważne jest także to, jakiego rodzaju wydarzenia będą się odbywały w danym obiekcie sportowym, biorąc pod uwagę przede wszystkim ich rangę. Niezmiernie ważne jest również to, aby podczas wyboru odpowiedniej podłogi zwrócić uwagę jednak właśnie na rodzaj uprawianych na niej sportów. Chodzi tutaj o to, aby dobrać ją pod kątem zapewnianego przez nią tarcia, które w pewnych dyscyplinach musi być zwiększone, a w innych znacznie zmniejszone.

Od pewnego czasu, znacznie więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej, przykłada się do wyboru odpowiedniego typu podłogi sportowej. Wszystko z tego względu, że wybór tej optymalnie najlepszej w danej sytuacji, jest gwarantem ćwiczeń sportowych odbywających się w możliwie jak najbezpieczniejszych warunkach. Aby tak jednak było, warto wybierając odpowiedni rodzaj takiej właśnie podłogi, zwrócić uwagę na kilka niezmiernie istotnych jej parametrów.