You are currently viewing Jakie właściwości posiada folia dachowa?

Jakie właściwości posiada folia dachowa?

Folie dachowe stosowane są podczas budowy, remontu i modernizacji dachów. Wykorzystuje się je, aby maksymalnie ograniczyć przenikanie wody, śniegu i kurzu pod pokrycie dachowe. Produkt w większości przypadków pozostaje niewidoczny dla oka, jednak mimo to skutecznie spełnia swoje zadanie. Jest tak dzięki wielu właściwościom tego typu folii.

Folia do ocieplenia dachów

 folia dachowa mdmProdukty są zamiennikiem membran – w zależności od zapotrzebowania wybiera się folie o różnych zastosowaniach, wówczas inaczej wygląda też sposób ich montażu. Podstawowe rodzaje folii dachowych można podzielić ze względu na cztery właściwości. W sklepach sprzedawana jest między innymi paroizolacyjna folia dachowa MDM – montowana jest ona w budynkach ocieplanych, od wewnętrznej strony. Układa się ją pod ociepleniem, aby chroniła materiał termoizolacyjny przed wilgocią. Para wodna z wnętrza budynku dotrze do ocieplenia znacznie wolniej, przez co to będzie działało skuteczniej. Kolejnym przykładem są folie paroszczelne – te montuje się w budynkach, których dachy nie są wentylowane. Układa się je pod blachami i charakteryzują się bardzo niską przepuszczalnością pary. Trzecim rodzajem folii dachowych są te niskoparaprzepuszczalne – to przy ich pomocy tworzy się dachy wentylowane.

 folia dachowa mdmPrzepuszczają wyłącznie niewielką ilość pary i dzięki nim uszczelnia się pokrycia dachowe. Ważne jest, aby między ociepleniem budynku a zamontowaną folią pozostała niewielka przestrzeń wentylacyjna. Ostatnią charakterystyczną folią dachową są produkty wysokoparaprzepuszczalne. Jak sama nazwa wskazuje, para wodna, która unosi się z wnętrza budynku, może przez nią swobodnie przenikać. Produkt może być montowany na wełnie mineralnej i nie jest wymagane tworzenie odpowiednich szczelin wentylacyjnych. Folie dachowe montowane są przez dekarzy zarówno w trakcie prowadzonych prac remontowych (aby nie narażać pokrycia dachowego na uszkodzenia), jak i już w trakcie użytkowania budynku. Są odpowiednim wyborem, aby uchronić ocieplenie budynku i zachować jego właściwości termoizolacyjne. Produkty chronią również przed wiatrem i nagromadzeniem się kurzu.

Rodzajów folii dachowych jest kilka – można je dzielić w zależności od materiałów, z jakich zostały stworzone czy przeznaczenia, dla którego je zaprojektowano. Decydując się na zakup odpowiedniej folii, warto wziąć pod uwagę, czy budynek jest ocieplany i jak wygląda pokrycie dachowe. Jako alternatywę dla folii dachowych można zastosować membrany, które mają podobne właściwości, jednak ich cena może być nieco wyższa.