You are currently viewing Kiedy gaz daje gazu

Kiedy gaz daje gazu

Z instalacją gazową nie ma żartów. Źle zamontowana powoduje zagrożenie, nie tylko dla właścicieli, ale również dla innych osób mieszkających nieopodal. Jest cała masa wadliwych konstrukcji, które na skutek użytkowania mogą doprowadzić do tragedii.

Sprawna instalacja gazowa

Usługi gazoweW zeszłym roku, na ulicy Byszewskiej, na Czyżkówku, doszło do wybuchu gazu. Budynek dosłownie wyleciał w powietrze, a uszczerbku na zdrowiu zaznała trzyosobowa rodzina. Siedmioletnie dziewczyna została dotkliwie poparzona. To nie pierwszy i nie ostatni przypadek awarii instalacji gazowej. W maju tego roku, strażacy otrzymali wezwanie do Parku Przemysłowego. Doszło tam do awarii wózka widłowego, a konkretniej rozszczelniła się butla z gazem. Na szczęście, nikt nie ucierpiał. Poza wadliwymi konstrukcjami, istnieją też profesjonalne usługi gazowe w Bydgoszczy, które zapewniają stały monitoring i konserwację instalacji. Poprawne założenie instalacji gazowej powinno być potwierdzone odbiorem zakładu gazowego. Już przy procesie instalacyjnym należy zwrócić uwagę na szczegóły. Przewody można wykonać ze stalowych lub miedzianych rur, które należy ze sobą zespawać. Dla większego bezpieczeństwa należy unikać przewodzenia przez pomieszczenia mieszkalne.

Usługi gazoweWażne jest, żeby rury mające przewodzić gaz ziemny były umieszczone w pewnej odległości od pozostałych instalacji, zwłaszcza tych elektrycznych. Należy też unikać prostych, długich odległości. Nie powinno się też prowadzić rur pod fundamentami, ani przez nie. Przez ścianę zewnętrzną, przewody powinny biec na wysokości pięćdziesięciu centymetrów nad piwnicą i to w specjalnej rurze osłonowej. Najczęściej w Polsce używa się kuchenek, ogrzewaczy i kotłów gazowych. Zanim dopuści się je do użytku, należy przygotować się na odbiór instalacji. Najpierw powinno się sprawdzić wykonanie zgodnie z wcześniej stworzonym projektem, z uwzględnieniem informacji zwartych w protokole kominiarskim. Następnie należy ocenić jakość wykonania instalacji. Podczas tego etapu kluczowe są aktualne atesty i dopuszczenia dla materiałów i urządzeń, a także trwałość konstrukcji. Ważne są również powłoki antykorozyjne, wraz z malarskimi. Ostatnim etapem jest sprawdzenie szczelności zamontowanych instalacji, od samego kurka po odbiornik gazu. Jest to bardzo ważny etap, bo to od niego zależeć będzie bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniach.

Dopiero po sprawdzeniu wszystkich konstrukcji podpisywana jest umowa z użytkownikiem na odbiór gazu. Odpowiedni projekt, wraz z montażem i całym cyklem wnikliwych analiz są w stanie zapewnić bezpieczeństwo związane z korzystaniem z instalacji.