You are currently viewing Logistyka podczas budowy hali

Logistyka podczas budowy hali

Budowa hali stalowej zawsze stanowi pewne wyzwanie. Nawet, jeżeli zajmuje się tym doświadczona firma, która wykonuje kolejną w danym roku inwestycję tego typu, to podczas procesu realizacji inwestycji i tak pojawiają się nowe wyzwania i utrudnienia. Jest tak, ponieważ każda budowa jest inna. Budujemy na innym gruncie, zamawiamy towary od innych dostawców oraz współpracujemy z innym inwestorem.

Jak przebiega budowa hal stalowych?

hale staloweKażdy ma swoje interesy, każdy chciałby mieć jak najwięcej korzyści i właściwie u każdego mogą wystąpić jakieś nieprzewidziane opóźnienia. Ten problem warto rozważyć na przykładzie firmy wykonującej hale stalowe w łódzkim. Jeden region, Ci sami dostawcy i pracownicy, Jednak pomimo tego, każdy proces jest inny. Każdy kierownik budowy się zgodzi z tym stwierdzeniem. Celem jest powstanie budynku kubaturowego, a zadaniem firmy wykonawczej dopilnowanie wszelkich szczegółów. Standardowo proces budowy trwa około roku – od momentu przekazania placu budowy wykonawcy, do momentu odbiorów końcowych. Wcześniej, proces poprzedza skomplikowany proces sporządzania dokumentacji projektowej. Bardzo często jest tak, że projekty i wykonawstwo powierzone jest innej firmie.

hale staloweW związku z tym pierwszą rzeczą, jaką zajmuje się kierownik budowy oraz wykonawcy, jest przestudiowanie gotowego projektu. W tym czasie wyłapuje się wiele błędów, które znacznie utrudniają pracę lub po prostu stanowią niedopatrzenia konstruktora. Im więcej takich detali zostanie znalezionych przed przystąpieniem do pracy, tym szybciej i sprawniej będzie przebiegał cały ten proces. Wykonanie konstrukcji stanowej hali wymaga zaangażowania w budowę kolejnej firmy. W Łodzi i okolicach łatwo znaleźć firmę, która zajmuje się wykonaniem stalowego szkieletu hali. Należy jednak pamiętać, by zrobić to z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Zakład prefabrykacji musi bowiem zamówić materiał, rozplanować produkcję oraz dopasować terminy wysyłki do potrzeb wykonawcy obiektu, a to wszystko zajmuje niezwykle dużo czasu. W związku z tym kierownik budowy musi być w stałym kontakcie z projektantem oraz zakładem wykonującym konstrukcję nośną. Gotowe elementy trafiają na plac budowy i muszą być w odpowiedni sposób ze sobą łączone.

Kierownik budowy pełni więc funkcję logistyka, który musi odpowiednio skonfigurować wszystkie prace. Jeżeli materiał nie dotrze na czas, może okazać się, że pracownicy znajdujący się na budowie nie będą mogli kontynuować pracy. Jeżeli jednak słupy przyjadą zbyt szybko, może wystąpić problem z ich magazynowaniem, ponieważ najczęściej powierzchnia działki jest bardzo ograniczona.