Materiały budowlane na działkę

Budując dom nie można zapominać o zagospodarowaniu przestrzeni wokół niego. Estetyczne ogrodzenie, zadbane rabatki z kwiatami, czy też żywopłoty sprawią, że przebywanie na działce stanie się czystą przyjemnością. Żeby tak się stało to należy nie tylko wybrać odpowiednie rośliny, ale także zaprojektować przestrzeń wypoczynkową, rekreacyjną, reprezentacyjną.

Budowa tarasu – materiały budowlane

materiały budowlaneTutaj niezbędne są tanie materiały budowlane, takie jak materiały do budowy ścieżek ogrodowych, do małej architektury, zbiorników wodnych, jak również do budowy tarasu i ogrodzenia. Co wybrać? Jeśli chodzi o ogrodzenie to najczęściej wybierane są te metalowe. Ogrodzenie betonowe wygląda smutno i ponuro, natomiast ogrodzenie drewniane wymaga konserwacji i trzeba bardzo o nie dbać. Ogrodzenie z metalu, odporne na korozję, będzie miało długi okres gwarancyjny, a przy tym dostępne jest w wielu wzorach, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Do budowy tarasu polecana jest natomiast kostka brukowa. Tutaj znowu – taras z drewna byłyby mało trwały, a wykonywanie wylewek betonowych i układanie płytek ceramicznych jest skomplikowane. Poza tym kafle są śliskie i łatwo o upadek, szczególnie zimą. Kostka brukowa jest łatwa do ułożenia, a przy tym trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Występuje w różnych kolorach, takich jak ceglasta czerwień, szarość, ciemny niebieski.

materiały budowlaneTaras zatem może mieć ułożone wzory czy też kontrastować ze ścieżkami ogrodowymi. Do nich także sprawdzi się idealnie estetyczna kostka brukowa. To stabilne i gładkie podłoże. Lepiej się po niej chodzi niż po drobnych kamieniach, czy ubitej ziemi. W dodatku można ją kupić w przystępnej cenie. Jeśli chodzi o małą architekturę ogrodową, taką jak ławki, kosze na śmieci, altany to często jest ona wykonywana z drewna. To materiał naturalny, więc idealnie pasuje do ogrodu. Jeśli jednak konserwacja jego ma być zbyt problematyczna to można wybrać zamiast drewna metal (na kosze na śmieci, czy ławki), jak również kamień i beton (grille i siedziska wokół niego). Jedynie altanek nie buduje się z innych materiałów niż drewno. Decydując się na małe zbiorniki wodne, takie jak oczka, małe wodospady czy fontanny warto pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu terenu.

Na dno warto jest stosować beton (fontanny) lub folię zabezpieczającą, dzięki czemu woda nie będzie wsiąkać w ziemię. Należy przykryć ją piaskiem i kamieniami dookoła, dzięki czemu całość będzie prezentowała się naturalnie. Można do tego dołożyć kamienne płyty które będą tworzyły wodospad wpadający do oczka wodnego.