You are currently viewing Metody odzyskiwania ciepła – rekuperacja

Metody odzyskiwania ciepła – rekuperacja

Odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku możliwe jest dzięki odpowiedniemu systemowi wentylacyjnego. Wśród jego elementów powinien znaleźć się rekuperator – pozwala on bowiem na zmniejszenie zużycia energii oraz na utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Proces rekuperacji polega na ponownym wykorzystaniu ciepłego powietrza, którego energia umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz.

Budowa i działanie rekuperatorów

rekuperatory Dzięki rekuperatorowi, czyste, niezanieczyszczone niczym powietrze znajduje się w danym wnętrzu przez całą dobę. Nowoczesne rekuperatory z Poznania to urządzenia, które sprawdzają się zarówno w systemach wentylacyjnych w domach, jak i w obiektach komercyjnych. Stanowią one najważniejszy punkt dla układu wentylacji mechanicznej. Rekuperator to dość proste w budowie urządzenie, którego podstawowy element stanowi wymiennik ciepła. Najczęściej spotykamy wymienniki krzyżowe lub przeciwprądowe – w pierwszym przypadku konstrukcja opiera się na prostopadłych kanałów, których sprawność oscyluje wokół 50-70% odzysku ciepła. Wśród popularnych rozwiązań znajduje się więc zastosowanie dwóch wymienników krzyżowych – w taki sposób zwiększamy odzysk ciepła do nawet 90%. W przypadku wymienników prądowych, w których ustawienie kanałów jest równoległe, odzysk ciepła wynosi nawet 95%, dlatego wydaje się, że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze.

rekuperatoryObok wymienników w rekuperatorze powinny znaleźć się dwa wentylatory – jeżeli zależy nam na oszczędności energii, warto zdecydować się na wentylatory stałoprądowe, gdyż te zmiennoprądowe zużywają więcej prądu. Kolejne elementy rekuperatora to filtry, które pozwalają na poprawę jakości powietrza i jego oczyszczenie. Wśród przydatnych podzespołów wymienia się nagrzewnicę oraz system antyzamrożeniowy. Automatyka sterująca wykorzystana w rekuperatorze pozwala na dostosowanie wentylacji do oczekiwań osób przebywających w danym pomieszczeniu. Rekuperator powinien być też w odpowiedni sposób zaizolowany, dlatego zwróćmy uwagę na solidną, szczelną obudowę. Choć dzięki rekuperatorowi możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, najpierw należy jednak trochę zainwestować – zaprojektowanie rekuperatora to tylko część prac, która nas czeka.

Ważne jest bowiem także zaprojektowanie przewodów wentylacyjnych w całym budynku, w którym będziemy korzystać z systemu odzyskiwania ciepła. Z tej przyczyny powinniśmy pamiętać o tym, że najlepiej jest zaplanować system rekuperacyjny podczas budowy nowego budynku, gdyż w wykończonych pomieszczeniach montaż może być nieco trudniejszy.