You are currently viewing Naprawy posadzek przemysłowych

Naprawy posadzek przemysłowych

Hale przemysłowe i magazyny wymagają zastosowania specjalistycznych materiałów budowlanych. Najbardziej narażonym na zniszczenie elementem tego typu przestrzeni zamkniętych są posadzki przemysłowe. Pomimo tego, że bardzo często są one wykonywane z niezwykle trwałych, bezpiecznych materiałów, po bardzo długim czasie ulegną w końcu zużyciu.

Szlifowanie posadzki w obiekcie przemysłowym

regeneracja posadzek przemysłowychW zależności od tego, w jaki sposób głównie jest eksploatowana taka posadzka (ruch pieszy, wózki jezdniowe, auta itp.), sposób uszkodzenia podłogi może być różny. Istnieją trzy podstawowe sposoby napraw posadzek przemysłowych. Dostosowuje się je w zależności od wielkości i rodzaju uszkodzeń. Najczęściej mamy do czynienia z punktowymi ubytkami, które powstają poprzez nierównomierne osiadanie (rysy i szczeliny) lub obtłuczenia (wgłębienia). Takie ubytki naprawia się poprzez uzupełnienie ich odpowiedniej jakości zaprawą. Po zakończeniu pracy i wyschnięciu mieszanki, należy jedynie wyszlifować i zaimpregnować powierzchnię fragmentów posadzki. Jeżeli ubytków jest zbyt dużo, warto zdecydować się na inny sposób naprawy. W takim przypadku regeneracja posadzki przemysłowej może odbywać się poprzez ścieranie wierzchniej warstwy betonu.

regeneracja posadzek przemysłowychPonieważ tego typu podłogi cechują się ogromną wytrzymałością na ścieranie, nie ma możliwości ich zeszlifowania jakimiś klasycznymi urządzeniami. Należy do tego użyć specjalistycznych szlifierek, których narzędzia skrawające są bardzo trwałe. Posiadają one złożone układy napędowe, których zadaniem jest wprawianie w ruch całego układu. Należy jednak pamiętać o tym, że pozbywamy się najbardziej trwałej warstwy całej podłogi, więc należy ją odpowiednio zrekonstruować. Można ją odtworzyć wykonując profesjonalne zbrojenie za pomocą preparatów litowych, które mogą nadawać całemu rozwiązaniu efekt matowy lub połyskujący. Kiedy występują głębsze ubytki, to zamiast skrawać i szlifować posadzkę przemysłową, warto rozważyć wykonanie tzw. nadlewki. Wykonuje się ją przy użyciu specjalistycznych mieszanek i zapraw, które są niezwykle trwałe. Wysokość posadzki nie zmieni się, ponieważ najpierw należy wykonać frezowanie starej warstwy. Zawsze prościej i taniej jest jednak zapobiegać powstawaniu ubytków.

Można to zrobić w bardzo prosty sposób, wykonując impregnację specjalistycznymi preparatami. Najczęściej są one nakładane natryskowo i powodują znaczną poprawę parametrów technicznych naszej podłogi. Możemy je kupić w formie specjalnych żywic lub innych środków chemicznych powstałych na bazie rozpuszczalników.