You are currently viewing Niebanalna estetyka dachów trzcinowych

Niebanalna estetyka dachów trzcinowych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak trudny i zarazem niezwykle ważny jest odpowiedni wybór rodzaju i kształtu połaci dachowej. Doświadczenie fachowców pokazuje, że należy kierować się zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością.

Charakterystyka dachowego pokrycia z trzciny?

trzcinaJak wiadomo, dach to przede wszystkim element który chroni konstrukcję domu przed działaniem czynników atmosferycznych. Należy więc wziąć pod uwagę nie tylko wygląd ogólny budynku, ale także lokalne warunki pogodowe takie jak intensywność opadów czy siłę wiatru. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie solidności pokrycia dachowego i spektakularnego efektu wizualnego. Okazuje się, że na rynku architektoniczno-budowlanym istnieje obecnie kilka rodzajów dachów. Mianowicie, dach dwuspadowy, płaski, pulpitowy, jak również mansardowy oraz czterospadowy kopertowy i namiotowy. Są też bardziej nietuzinkowe rozwiązania, które jednocześnie sprzyjają środowisku naturalnemu. Chodzi o trwałe pokrycia dachowe z trzciny. Stanowią indywidualne, ciekawe i bardzo funkcjonalne wykończenie domu. Są bowiem szczelne, tłumią hałas i doskonale wpasowują się w otaczający krajobraz. Ponadto nie wymagają szczególnej konserwacji czy napraw. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego strzech, zabezpiecza się dachy z trzciny specjalnymi impregnatami.

trzcinaŚrodki te dodatkowo chronią takie pokrycie przed wodą. Wszelkie uszkodzenia powstałe wskutek działania czynników zewnętrznych (wichury, upadek drzew i inne), z kolei uzupełnia się po prostu nową trzciną. Przy czym, nie wolno zwlekać z usunięciem uszkodzeń, gdyż to zazwyczaj powoduje powiększanie się uszkodzenia, a tym samym, generuje większe koszty naprawy dachu. Z uwagi na mniejszą trwałość dachu trzcinowego w niektórych miejscach takich, jak złamania lub zacienienia, konieczna jest renowacja. Wykonuje się ją na całej powierzchni połaci dachowej, lecz powoduje mniejsze nakłady finansowe niż jej wymiana. Co więcej, dachy z trzciny można projektować dla dużych, jak i małych obiektów oraz w nowoczesnych i starych budynkach. Indywidualne podejście wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie gwarantuje wysoką jakość realizacji, która zachowuje swoje właściwości estetyczne i termoizolacyjne przez kilkadziesiąt lat. Nie sposób pominąć szerokiego spektrum wykorzystania tego typu rozwiązania.

Oprócz posesji mieszkalnych, nadaje również unikatowego klimatu altanom, wiatom, domkom letniskowym, garażom, tarasom oraz innym elementom architektury ogrodowej. Niemniej, nie ulega wątpliwości, że dach trzcinowy zachwyci niejedną osobę, która marzy o wyjątkowym, bo ekologicznym, wariancie dla swojego funkcjonalnego oraz unikatowego domu, który zwróci uwagę gości.