You are currently viewing Nieinwazyjna metoda iniekcji ciśnieniowej

Nieinwazyjna metoda iniekcji ciśnieniowej

Często mamy problem z przesadną wilgocią w naszych domach i do końca nie wiemy dlaczego. Bardzo często także mieszkamy w domach z drugiej ręki i do końca nie wiemy z jaką dbałością zostały one wykonane, dlatego też mogą mieć sporą ilość problemów. Często nadmierna wilgoć bierze się ze źle wykonanej hydroizolacji, jej braku, lub jej uszkodzenia.

Na czym polega piankowa iniekcja ciśnieniowa?

iniekcja ciśnieniowa za pomocą piankiMoże to być przyczyną względnie często, dlatego też niezwykle ważne jest pozbycie się tego problemu, zanim będzie za późno i nasze domostwo dozna trwałych uszkodzeń, które będą trudniejsze do naprawy. Wiele osób martwi się, że żeby poprawić hydroizolację konieczne jest kosztowne odsłonięcie fundamentów, jednak nie jest to prawda. Możliwa jest także iniekcja ciśnieniowa za pomocą pianki, która jest metodą nieinwazyjną. Można ją zastosować w momencie gdy w naszych ścianach istnieją jakieś ubytki, szczeliny, lub kanały którymi woda przedostaje się do środka budynku tworząc w środku nadmierną wilgotność. Zwykle powodem jest źle położona instalacja hydroizolacyjna, lub jej uszkodzenie. Metoda iniekcji polega na wykonaniu nawiertów w ścianie jaką mamy zamiar uszczelnić. Nawierty wykonuje się na około szczelin, by jak najskuteczniej je uzupełnić. Sama iniekcję przeprowadza się poprzez wtłoczenie materiału pod ciśnieniem do ubytków, najczęściej używana jest żywica epoksydowa, lub poliuretanowa.

iniekcja ciśnieniowa za pomocą piankiDziałają one na zasadzie, że zaraz po wtłoczeniu bardzo szybko zastygają one tym samym skutecznie uszczelniając wszelkie obecne tam ubytki. Dodatkową zaletą tych materiałów jest ich reakcja w momencie, gdy woda znów zacznie się dostawać do takiego ubytku. Zamiast ją absorbować, co mogłoby wyniknąć w jej dalszym przekazaniu do środka, materiał ten w kontakcie z wodą dodatkowo zwiększą swoją objętość i twardnieje, tym samym jeszcze skuteczniej wypełniając taki ubytek. Metoda ta jest niezwykle skuteczna i nie wymaga żadnych inwazyjnych operacji, które skutkowałyby w chwilowym wyłączeniu budynku z użytku. Jednak metoda ta ma swoje ograniczenia, które całkowicie uniemożliwiają jej stosowanie. Jeśli warstwa hydroizolacyjna jest poważnie uszkodzona, lub nie ma jej wcale, co zdarza się szczególnie w starszych budynków, metoda ta nie może być zastosowana.

Polega ona na naprawie takiej warstwy i dodatkowym jej uszczelnieniu, nie ma możliwości by za pomocą iniekcji zbudować nową warstwę, której nie ma w ścianie. Jeśli jednak mamy jakieś przecieki, wilgoć dostającą się do środka wyraźnie przez ścianę to warto wezwać eksperta w tej dziedzinie. Metoda iniekcji może być stosowana zarówno w fundamentach, ścianach, a nawet stropach. Zatem jest ona bardzo uniwersalna, szybka i tania.