Nowoczesna i wydajna rekuperacja

Wentylacja jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku, bez właściwego jej podłączenia nie będziemy posiadać dostępu do świeżego powietrza, które znacznie wpływa na nasze samopoczucie, oraz zdrowie. Źle wentylowane domy sprzyjają gromadzeniu się wilgoci, co z kolei wpływa na porost grzybów, porostów i intensywniejsze rozmnażanie się bakterii, a w dodatku kurz jest w ciągłym obiegu.

Rekuperacja i tańsze ogrzewanie

rekuperacjaDlatego też taka sytuacja jest niezwykle nieprzyjemna, a wręcz niebezpieczna. Szczególnie w dobie coraz to większej ilości alergików, którzy mogą od tego typu substancji doznać silnych reakcji alergicznych, nawet zagrażających ich życiu. W naszym kraju dalej niestety dominuje tradycyjna wentylacja grawitacyjna, którą tak na dobrą sprawę ciężko nazwać jakąkolwiek wentylacją. Obecna jest ona w większości starszych budynków, gdyż dzisiaj raczej się już jej nie stosuje i stara się jej unikać. Polega ona na wymianie powietrza na zasadzie różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku. Do wymiany używane są wszelkie nieszczelności i niedoskonałości w konstrukcji budynku, które przepuszczają odpowiednią ilość powietrza. Taka wymiana jest intensywniejsza, nim większa jest różnica ciśnień, ta jednak największa jest zimą. Dlatego też każdego roku możemy słyszeć narzekanie na niewydajne ogrzewanie, ogromne koszta i wychładzanie domów. Nim zimniej jest na dworze, a ogrzewamy w domu, tym silniejsza będzie wentylacja.

rekuperacjaZależnie od ilości nieszczelności, często tworzą się wręcz wiatry wewnątrz takiej konstrukcji. Na szczęście rekuperacja w budynkach jest coraz częściej stosowana, co z kolei przekłada się na znacznie niższe koszty ogrzewania i brak straty energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jak głosi jej pełna nazwa, prowadzi wymianę powietrza za pomocą maszyny, która zasysa świeże powietrze z zewnątrz budynku i wypuszcza na zewnątrz powietrze zużyte. To wszystko odbywa się we wnętrzu rekuperatora, który posiada odpowiedni system odzyskiwania ciepła, który jest niesamowicie skuteczny w dzisiejszych czasach. Nowoczesne rekuperatory są w stanie odzyskać nawet 95% ciepła z powietrza którego się pozbywamy, pozwala to zaoszczędzić ponad połowę na kosztach ogrzewania, a w domu zawsze posiadamy bardzo świeże powietrze, którego temperaturę możemy dowolnie kontrolować w różnych pomieszczeniach.

Dodatkowo, rekuperacje bez problemu można połączyć z ogrzewaniem, a wspólnie będą działać w instalacji inteligentnego domu, który będziemy w stanie kontrolować chociażby z telefonu, nie będąc nawet w środku.