Ogrodowe trendy 2018

Już dawno odeszliśmy od stwierdzenia, że w ogrodzie rośnie co popadnie. Obecnie ogrody są zakładane z pełnym profesjonalizmem – wszystko musi do siebie pasować, dobrze się ze sobą komponować. Podstawą zadbanego ogrodu jest poczucie harmonii. Osoby, które pasjonują się ogrodnictwem, z pewnością wiedzą, że i konkretne gatunki roślin mogą być mniej lub bardziej popularne w danym sezonie – wszystko zależy od tego, jakie panują obecnie ogrodowe trendy.

Modny ogród – jak go zaprojektować?

projekty ogrodówO tym mówią eksperci. Przewidują oni, że w roku 2018 zapanuje moda na dalie – to rośliny z długą tradycją, kojarzą się bowiem każdemu z babcinym ogródkiem, tymczasem teraz będzie można je wykorzystać w nowoczesnych realizacjach! Małopolskie projekty ogrodów uwzględniają właśnie dalie w najbardziej eksponowanych miejscach. Drugim ciekawym gatunkiem roślin, który zyskuje prawdziwą popularność, są sukulenty. Można nimi obsadzać ogrody czy poszczególne rabaty skalne. Zaletą jest to, że uprawa jest naprawdę łatwa i może się jej podjąć nawet laik. Z kolei szerokie możliwości kolorystyczne (sukulenty występują w niezliczonej liczbie typów) sprawiają, że możemy tworzyć oryginalne kompozycje ogrodowe. Co jeszcze? Nie zapominajmy o roślinach miododajnych. To na przykład werbena patagońska czy jeżówka. Charakteryzują się one prawdziwie dekoracyjnym wyglądem, dlatego dobrze sprawdzą się w ogrodzie, który ma być przyjazny dla wzroku, a przy tym modny.

projekty ogrodówWarto zwrócić uwagę też na to, że powraca również trend na ogrody naturalistyczne – jeżeli taki styl nam się podoba, zadbajmy o nasadzenie roślin typowo łąkowych, które pozwolą na uzyskanie brzegowej strefy lasu. Zamiast równo przyciętych żywopłotów – postawmy na naturę. Przydadzą się też murki wykonane z kamieni polnych oraz oczka wodne otoczone naturalną roślinnością. Dzięki temu odwiedzi nas też wiele żyjątek. Możemy stworzyć sobie też tak zwaną świątynię dumania, która modna była w epoce romantyzmu. W niej z pewnością uda nam się prawdziwie wypocząć. Jak widać, tak naprawdę aktualne trendy nie ograniczają się do jednego stylu. Spośród propozycji z pewnością wybierzemy coś, co spodoba się właśnie nam, a przy tym będzie modne.

Jeśli nie potrafimy samodzielnie zaprojektować ogrodu, zwróćmy się z tym do profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się zakładaniem ogrodów. Z pewnością śledzą oni bieżące trendy, dlatego zaproponują nam kilka propozycji, spośród których będziemy mogli wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada – i ucieszymy się z pięknego ogrodu odznaczającego się harmonijnym wyglądem.