You are currently viewing Oświetlenie – co trzeba wiedzieć?

Oświetlenie – co trzeba wiedzieć?

Dobór oświetlenia do pomieszczenia jest wbrew pozorom bardzo ważny. Światło dzienne nie zawsze jest wystarczające, szczególnie zimą, kiedy zmrok zapada już po godzinie szesnastej. Odnośnie światła to trzeba przemyśleć wybór mocy i koloru, jak również oprawę oświetleniową. Im więcej watów tym mocniejsza jest żarówka.

Oświetlenie marki Spotline

oświetlenie spotlineObecnie stosuje się także wartość lumenów, która ma być bardziej zestandaryzowana. Chodzi o to, że poza żarówkami żarowymi mamy także żarówki ledowe, świetlówki i jarzeniówki. W sypialni czy pokoju dziecięcym możemy zastosować delikatniejsze oświetlenie, natomiast w kuchni czy w pokoju biurowym powinno być mocniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup żarówek led. Są one energooszczędne, mają długi czas świecenia, jak również to oświetlenie bezpieczne dla oczu. Rzadko się je wymienia, więc ich zakup to same oszczędności. Druga kwestia w przypadku oświetlenia to jego barwa. Standardowo wybiera się żarówka dające ciepłe, żółtawe światło. Jest ono najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego, nie męczy wzroku, tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu. Natomiast światło chłodne nadaje się jako oświetlenie dodatkowe np. w łazience przy lustrze, jak również w halach, magazynach, fabrykach. Jeśli chodzi o oprawę oświetleniową to wybór jest naprawdę szeroki. W dobrych sklepach znajdziemy lampy stojące, wiszące, sufitowe, ścienne.

oświetlenie spotlineNiektóre oprawy montuje się w suficie, czy przy podłodze, na przykład taśmy led. Jeśli chodzi o stylowe oświetlenie spotline jest marką wiodącą. Produkuje lampy różnego rodzaju, także z użyciem innowacyjnych rozwiązań, takich jak lampy ładujące telefony komórkowe. Na pewno warto zwrócić uwagę na tego producenta. Lampa powinna być dobrana stylem do wyposażenia wnętrz. Jeśli wnętrze jest eleganckie to sprawdzą się tam kryształowe żyrandole. Jeśli przytulne i domowe to lampy stojące z abażurem w ciepłym kolorze będą strzałem w dziesiątkę. W sprzedaży znajdziemy lampy z grafikami, rysunkami, szczególnie jeśli chodzi o lampki dziecięce. Tu można się też o lampkę z regulowaną mocą światła. Podsumowując, wybierając oświetlenie do domu trzeba rozważyć wiele spraw. Należy zacząć od tego jak mocne ma być światło, jaką ma barwę.

Dla pomieszczeń od strony południowej można zastosować słabsze światło, niż dla pokoi od strony północnej, gdzie zawsze jest ciemno. Duży wybór lamp w salonach oświetleniowych zagwarantuje nam to, że będą one stanowiły idealne dopełnienie wnętrza. Z pewnością światło we wnętrzu to coś, czego nie można pomijać.