You are currently viewing Oświetlenie wnętrza domu – lampy podłogowe i nie tylko

Oświetlenie wnętrza domu – lampy podłogowe i nie tylko

Na atmosferę w każdym mieszkaniu, przytulny nastrój i dobre samopoczucie jego mieszkańców, wpływa wiele czynników. Ważną rzeczą jest umeblowanie, kolor ścian, właściwy dobór różnych elementów dekoracyjnych, a także odpowiednie do poszczególnych pomieszczeń oświetlenie.

lampy podłogoweWybór oświetlenia jest uzależniony od naszych upodobań, nieraz długoletnich i tradycyjnych przyzwyczajeń, w związku z tym niekiedy nie spełnia należycie swojej funkcji. Właściwie dobrane oświetlenie powinno nam ułatwiać pracę, naukę, umilać odpoczynek. Pomieszczenia przeznaczone do pracy i nauki dobrze jest wyposażyć w oświetlenia ogólne oraz punktowe obejmujące miejsca naszej pracy. Jest to szczególnie ważne jeśli praca w tych pomieszczeniach wykonywana jest codziennie lub wymaga niesłychanej precyzji.
W pokojach służących do wypoczynku oświetlenie nie musi być ostre, wystarczy umieścić więc narożnikowe lampy stojące lub ścienne kinkiety. Ciekawy i przytulny charakter nadają każdemu pomieszczeniu lampy podłogowe, które spełniają dwojaką rolę – są oświetleniem miejscowym, a zarazem pełnią funkcję dekoracyjną.
Bardzo ważną rzeczą jest właściwie dobrane oświetlenie łazienkowe. Oprócz lamp sufitowych konieczne jest umieszczenie oświetlenia bocznego na któreś ze ścian, a także obok lustra. Odpowiednio oświetlona łazienka umożliwi swobodne wykonywanie wszystkich zabiegów higienicznych i kosmetycznych, a jednocześnie przyczyni się do wytworzenia relaksującego nastroju sprzyjającemu wypoczynkowi.

Przy wyborze oświetlenia warto mieć również na uwadze zakup energooszczędnych żarówek, lamp i świetlówek LED, których zużycie energii elektrycznej jest niewielkie, a funkcjonowanie może dochodzić do kilkunastu lat. Światło, które wydzielają spełnia nasze oczekiwania, a ponadto korzystnie wpływa na nastrój i atmosferę pomieszczeń.