You are currently viewing Płytki gipsowe w aranżacji przestrzeni publicznej

Płytki gipsowe w aranżacji przestrzeni publicznej

Wiele miejsc publicznych stawia na bardzo odważne i ciekawe aranżacje. Wszystkie wykonywane przez nich zabiegi i udogodnienia mają za zadanie przyciągnięcie klienta. Goście odwiedzający kawiarnię lub restaurację nie zwracają bowiem uwagi tylko na jakość jedzenia czy zachowanie obsługi, ale również na wystrój wnętrza. Dekoratorzy od pewnego czasu chętnie sięgają po płytki gipsowe i to właśnie nimi odmieniają wnętrza.

Płytki zrobione z gipsu

płytki gipsowe Co sprawia, że materiał ten zyskał tak dużą popularność w ostatnim czasie? Gips kojarzy nam się głównie z pracami budowlanymi lub niewielkimi, ozdobnymi figurkami. Jak się okazuje, jest on coraz częściej wykorzystywany przez producentów drobnowymiarowych materiałów budowlanych. Gips to jeden z najbardziej lekkich i miękkich minerałów, który jest chętnie wykorzystywany w budownictwie, ponieważ jest drobny i łatwo go formować. Dodatkowo po wypaleniu i dodaniu wody można tworzyć z niego tak zwaną gładź szpachlową, która idealnie nadaje się do wyrównywania powierzchni ścian i sufitów. Płytki gipsowe to nic innego, jak właśnie odlewy wykonane z tego materiału. Przybierają one przeróżne kształty, a najczęściej imitują nierówna powierzchnię murów ceglanych. Cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwy montaż.

płytki gipsoweWystarczy przykleić je do ściany przy użyciu najprostszego kleju montażowego. Układa się je „na styk”, więc ściana nie wymaga dodatkowego fugowania. Znacznie przyspiesza to prace nad całym wykończeniem. Właściciele restauracji tak polubili ten materiał, ponieważ można go malować. Po przyklejeniu możemy użyć dowolnej farby ściennej, aby nadać płytkom unikalności. Ze względu na swoją specyficzną i nierówną strukturę, płytki gipsowe najczęściej są układane tylko na jednej lub dwóch ścianach. W ten sposób nie przytłaczają klientów, a jedynie dodają wnętrzom nowoczesności i oryginalności. Dla jeszcze lepszego efektu, niektórzy właściciele decydują się na wykonanie podświetlenia ledowego tak wykończonej ściany. Dzięki temu efekt jest jeszcze bardziej ciekawy. W końcu odpowiednia iluminacja świetlna dodaje uroku i poprawia klimat każdego wnętrza.

W płytkach gipsowych z łatwością możemy wiercić. W kawiarniach można spotkać więc delikatnie miętowe lub turkusowe ściany, na których powieszone są kontrastujące ramki ze zdjęciami w kolorze czerwieni. Montaż odważnych detali i łączenie skrajnych barw i faktur wymaga jednak odpowiedniego przemyślenia i skomponowania wykończenia z wyposażeniem wnętrza. W przeciwnym razie płytki z gipsu będą jedynie niepotrzebnym dodatkiem i uzyskamy przeciwny efekt do zamierzonego.