You are currently viewing Pogotowie wodno-kanalizacyjne: jak zgłaszać awarię?

Pogotowie wodno-kanalizacyjne: jak zgłaszać awarię?

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zatkania rur w łazience lub kuchni. Awaria jest o tyle poważna, że zlew lub toaleta są wyłączone z użytkowania, a trudno nam wyobrazić sobie sytuacje, gdy nie mamy do nich dostępu przez dłuższy czas. Chcemy więc jak najszybciej usunąć usterkę. Kiedy robić to samemu, a kiedy wzywać pogotowie wodno-kanalizacyjne?

Pogotowie wod-kan zawsze pomoże

pogotowie wod kanPrzyłącza wodociągowe ulegają awarii. To rzecz zupełnie naturalna, która zdarza się w wielu domostwach, obiektach przemysłowych i firmach każdego dnia. Nie w każdej sytuacji usterka jest na tyle poważna, że trzeba od razu dzwonić po fachowca. Na początku można spróbować działać samodzielnie, zwłaszcza jeśli mamy pod ręką specjalną przepychaczkę. Jest ona skonstruowana w bardzo prosty sposób, ale w większości przypadków dobrze radzi sobie z udrażnianiem rur. Można również sięgnąć po chemiczne środki, które rozpuszczają zabrudzenia zgromadzone w rurach. Te jednak nie zawsze mamy w domu, zwłaszcza jeśli mieszkają z nami małe dzieci. Tego rodzaju preparaty wykazują bowiem silne właściwości żrące. Obie metody – udrażnianie mechaniczne i chemiczne – mogą okazać się skuteczne jedynie wówczas, gdy zator powstał w rurze odpływowej w jej górnym odcinku.

pogotowie wod kanJeśli zanieczyszczenia utknęły w niedostępnych częściach rur, co niestety zdarza się często, najczęściej sami nie jesteśmy w stanie nic poradzić. Konieczne jest skorzystanie z pomocy hydraulika, z których wielu świadczy usługi, działając jako pogotowie wod kan. Funkcjonują również z ramienia wodociągów miejskich, dyżurując 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. A jakie rodzaje usterek należy do nich zgłaszać? W przypadku telefonowanie do oddziałów miejskich zgłasza się niskie ciśnienie na przyłączu wodociągowym, uszkodzenia głównego wodomierza lub studni kanalizacji sanitarnej i deszczowej, jak również awarię przydomowych przepompowni ścieków. W przypadku, gdy podejrzewamy, że zator obejmuje wyłącznie nasze mieszkanie i może być związany z zanieczyszczeniem rur, należy kontaktować się z prywatnym hydraulikiem, który pomoże zdiagnozować problem i szybko usunie usterkę. Usunięcie usterki w przypadku zatkania rur sanitarnych i kanalizacyjnych musi nastąpić bardzo szybko.

Nie można przez długi czas funkcjonować bez toalety, zlewu w kuchni czy prysznica. W tym celu albo sami szukamy rozwiązania problemu, lub też od razu korzystamy z pomocy fachowców. W wielu miastach Polski funkcjonują prywatne pogotowia wod kan, których usługi warto brać pod uwagę, gdy pojawi się awaria.