You are currently viewing Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Poszukując rozwiązań pozwalających na oszczędzanie energii, można natrafić na ogrzewanie za pomocą pomp ciepła. Pompy te wykorzystują do swojego działania energię pochodzącą jedynie z naturalnych źródeł – na przykład energię słoneczną z powietrza czy energię z wody gruntowej. Odpowiednia technologia wykorzystana w pompie pozwala na zwiększenie temperatury, która posłuży ogrzewaniu mieszkania lub wody użytkowej.

Pompy ciepła chętnie kupowane

pompy ciepła Przed zakupem pompy ciepła, powinniśmy dobrze zastanowić się, jaka powinna być jej wielkość. Warto więc, po pierwsze, ustalić, jakie będzie nasze zapotrzebowanie na ciepło. Zależy ono oczywiście od powierzchni, którą będziemy ogrzewać, ale powinniśmy zachować też pewien margines na specjalne zapotrzebowanie. Pamiętajmy też o tym, że zakłady energetyczne, według prawa, mają możliwość wyłączania pomp ciepła, jeśli sieć energetyczna znajduje się w momencie szczytowego obciążenia. W zamian za to płacimy za prąd poprzez tańszą taryfę. Nawet jeśli spieszy nam się z wykonaniem instalacji uwzględniającej pompę ciepła, powinniśmy pamiętać, że to dobór właściwych parametrów urządzenia nie jest taką sprawą – najlepiej powierzyć tę kwestię profesjonalistom.

pompy ciepła Oczywiście samodzielnie możemy dokonać wstępnych obliczeń, jednak to doświadczony fachowiec przy określaniu parametrów uwzględni wszystkie istotne czynniki, a więc nie tylko wspomnianą wcześniej wielkość powierzchni, ale także konstrukcję budynku, zastosowane do jego budowy materiały oraz grubość ocieplenia. Dla sprawności pompy ciepła znaczenie ma też to, jaki będzie współczynnik COP – czyli możliwość czerpania ciepła z powietrza znajdującego się w otoczeniu. Dla nas najkorzystniejszy będzie jak najwyższy współczynnik – w ten sposób możemy liczyć na nawet sporą oszczędność jeśli chodzi o ogrzewanie domu i wody. Pompy ciepła w opolskim, które są najczęściej kupowane, to pompy wodne oraz pompy gruntowe z kolektorem pionowym lub poziomym. Każdy rodzaj pompy ma swoje wady i zalety, dlatego wybór może być ciężki, jednak z pomocą profesjonalisty na pewno uda nam się zdecydować na rozwiązanie, które jest dla nas najbardziej korzystne.

Ze względu na wspomnianą wcześniej możliwość odcięcia prądu przez zakłady energetyczne, warto jednak zawsze mieć na uwadze to, że możemy wtedy zostać bez ogrzewania czy bez ciepłej wody. Dlatego dobrze mieć gdzieś w garażu mały agregat, dzięki któremu będziemy mogli samodzielnie wytworzyć prąd. Jak widać, jednak pompa ciepła, bez względu na swój model, ma taki minus, który jest dla wielu osób naprawdę istotny.