You are currently viewing Prawidłowa izolacja podłogi

Prawidłowa izolacja podłogi

Zabezpieczenie posadzki przed wilgocią i mechanicznymi uszkodzeniami jest bardzo trudne, jednak przy dobraniu odpowiednich materiałów, wykonalne. Przede wszystkim by podłoga była sucha i cicha, a także dodatkowo ciepła należy zastosować odpowiednie materiały do jej izolacji.

Izolacja z kauczuku i pianki

izolacja podłogowaObecnie na rynku dostępnych jest ich bardzo wiele i każdy przystosowany jest do innego podłoża, w związku z tym przy ich wyborze trzeba zwracać szczególną uwagę na ich właściwości. Wśród zabezpieczeń, które mogą znajdować się pod podłogą należy wymienić izolację cieplną, akustyczną, a także przeciwwodną. Pierwsza z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku kiedy pod podłogą znajduje się piwnica, czy garaż, bądź inne pomieszczenie, które nie jest ogrzewane. Druga idealnie nada się do wnętrz, które znajdują się na piętrze domu, bądź też w bloku. Idealnie wygłuszy wszystkie odgłosy, szczególnie te, które doskwierają domownikom w nocy i często wydawane są przez psy, czy koty. Izolacja przeciwwodna powinna być używana w łazienkach, kuchniach, toaletach, czy pralniach, czyli tam gdzie woda jest często używana. Dodatkowo w tych pomieszczeniach powinno zastosować się specjalne materiały, które chronić będą ściany i sufit przed parą wodną. Jednak obecnie właścicieli domów najbardziej interesuje elastyczna izolacja podłogowa.

izolacja podłogowaW związku z tym najlepiej sprawdzą się tutaj takie materiały jak kauczuk, a także pianka poliuretanowa. W tej roli dobrze spisze się również styropian. Najwięcej trudności w izolacji akustycznej sprawia drewno, jednak można je zabezpieczyć podwójnie i nie powinno sprawiać problemów. Na początku należy wypełnić przestrzeń, która znajduje się między poszczególnymi belkami, a następnie uszczelnić obszar, który oddziela belki i płytę podłogową. W ten sposób można pozbyć się przede wszystkim trzeszczenia drewna i dodatkowo wygłuszyć całą przestrzeń. Przy izolacji przeciwwodnej należy zainwestować w płytki, do których nie będzie wsiąkać woda. Najczęściej są one ceramiczne, jednak trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Można to zrobić za pomocą specjalnych preparatów, które najlepiej jest nałożyć na powierzchnię dwa razy.

Zabezpieczenie posadzki przez różnymi uszkodzeniami jest bardzo ważne. Jednak trzeba to robić przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów, tak by nie zniszczyć podłogi, tylko odpowiednio ją ochronić. Dzięki temu będzie ona służyła przez lata i nie będzie wymagała częstych remontów. Oczywiście jeśli zostanie odpowiednio zadbana również od strony zewnętrznej, czyli tej, która będzie najczęściej używana.