You are currently viewing Profesjonalne grawerowanie na plexi

Profesjonalne grawerowanie na plexi

Szkło akrylowe, nazywane również przez niektórych materiałem plexi sukcesywnie wypiera dziś jeszcze do niedawna popularne szkło, które nie może pochwalić się tak wysoką odpornością na uszkodzenia jak wcześniej przytoczony pleksiglas. Z tego też powodu materiał ten wykorzystywany jest dziś w wielu rożnych branżach.

Różne wzory graweru

grawerowanie plexiJakimi właściwościami charakteryzuje się wyżej przytoczone sztuczne szkło? Plexi, czyli polimetakrylan metylu posiada wiele cennych właściwości. Na samym wstępie należy zaznaczyć, iż materiał ten jest odporny na destrukcyjne działanie szkodliwych promieni UV. Szkło akrylowe odbija bowiem promieniowanie ultrafioletowe, w efekcie czego materiał ten nie zmienia z czasem swojego koloru oraz nie kruszeje. Plexi jest również niezwykle podatne na obróbkę, możemy więc nadawać mu dowolne kształty. Szkło akrylowe jest także bardzo wytrzymałe – jego kształt nie zmienia się pod wpływem ściskania czy rozciągania. Warto również zauważyć, iż surowiec ten może występować zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej. Choć plexi jest przezroczyste, to jednak surowiec ten można barwić na wybrane odcienie – otrzymamy wówczas produkt, który w dalszym ciągu będzie transparentny, jednak sztuczne barwniki nadadzą mu określony odcień. Wszystkie wyżej przytoczone właściwości surowca sprawiają, iż szkło akrylowe wykorzystywane jest dziś z powodzeniem m.in. w budownictwie, meblarstwie, a także przy produkcji przedmiotów użytkowych.

grawerowanie plexiSzkło akrylowe wykorzystuje się dziś również powszechnie do produkcji różnego rodzaju ozdób czy materiałów reklamowych. Z plexi produkuje się m.in. antyramy, ramki, podświetlane tablice, szyldy reklamowe, stojaki na biżuterię czy kosmetyki oraz ozdobne litery dekoracyjne, które idealnie sprawdzą się na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych. Wiele firm umożliwia również grawerowanie na plexi – wybrany przez nas wzór nadruku możemy wówczas zaprojektować w intuicyjnym, łatwym obsłudze programie, który wbudowany jest w specjalistyczne, w pełni zautomatyzowane urządzenie laserowe służące do grawerowania. Na samym końcu warto również przytoczyć konkretne przykłady produktów, do których produkcji wykorzystuje się dziś szkło akrylowe.

Idealnym przykładem są niewątpliwie ozdobne dekoracje, do których zaliczyć możemy m.in. statuetki oraz figurki, które świetnie sprawdzają się jako nagrody. Po pleksi coraz częściej sięgają również artyści, którzy używają tego surowca m.in. do produkcji nowoczesnych mebli oraz rzeźb, które charakteryzują się nowoczesnym, minimalistycznym designem.