You are currently viewing Przebieg budowy domu z bali

Przebieg budowy domu z bali

Domy z bali są coraz częściej wybierane przez wiele osób. Dobra izolacja cieplna, jak również niepowtarzalny klimat to tylko niektóre z ich zalet. Warto jest zapoznać się z harmonogramem pracy przy budowie domu z bali, żeby wiedzieć czego się spodziewać.

Dom z bali i dobry fundament

Budowa domu z baliNa początku trzeba zadbać o odpowiednie fundamenty. Wykonuje się je tak samo, jak w przypadku domów murowanych. Wykonuje się wykop, kładzie szalunki czy muruje się ramkę fundamentów z bloczków fundamentowych, a potem wylewa się beton. Podczas wykonywania fundamentów wykonuje się także zbrojenie, czyli wzmocnienie konstrukcji domu. Fundamenty należy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci i chłodu. Do tego stosuje się najczęściej specjalny styropian, jak również folię zabezpieczającą. Następnie można przejść do montażu bali. Najpierw buduje się ściany zewnętrzne domu. Jest to trudne zadanie, ponieważ bale drewniane są bardzo ciężkie i trzeba je przenosić maszynami budowlanymi. Następnie między balami umieszcza się styki filcu, dzięki czemu nie będzie nieszczelności pomiędzy balami. Bale muszą być dokładnie docięte, dzięki czemu wszystko będzie dobre się stykało. Czasem dla podniesienia bezpieczeństwa bale łączy się metalowymi kotwami, co dodatkowo zapewnia im stabilność. Ze względu an specyfikę drewna nie stosuje się tutaj do ocieplenia styropianu. Bale same w sobie stanowią dobrą izolacją cieplną, a im chłodniej jest na zewnątrz, tym większe są właściwości izolacyjne. Lepsza będzie do izolacji wełna mineralna.

Budowa domu z baliNajczęściej przy budowie domu z bali stosuje się ciepły montaż parapetów, okien i drzwi. To oznacza, że wszystko jest bardzo szczelnie zamontowane, a przy tym dom staje się energooszczędny, bo nie ma strat ciepła, na przykład przez nieszczelne okna. Ściany z bali zostają wykończone płytami kartonowo-gipsowymi. Dzięki temu wnętrze nie musi być wykończone drewnem, tylko tak jak domy murowane. Można jednak zastosować boazerię czy inne okładziny drewniane. Po budowie ścian można przejść do budowy dachu. Dom z bali będzie miał też drewniany dach. Na belki drewniane kładzie się drewniane płyty. Dach może być oczywiście pokryty dachówką. Najważniejsze przy budowie domu z bali jest dobre wykonanie fundamentów, dobre łączenie bali ze sobą, jak również zabezpieczenie drewna.

Drewno musi być zabezpieczone od ognia, jak również od wody, ważna jest izolacja przeciwwilgociowa. Tak dobrze wybudowany dom z bali na pewno będzie stabilny, estetyczny, dobrze zabezpieczony i zapewniający komfort cieplny każdemu mieszkańcowi.

Więcej na http://jawordomy.com