You are currently viewing Rekuperacja – na czym polega?

Rekuperacja – na czym polega?

Wentylacja domu jest tak naprawdę bardzo kluczowym elementem. Dzięki jej pracy z powietrza zostają usuwane zanieczyszczenia, a stare powietrze jest zastępowane świeżym. Dobra wentylacja związana jest też z wysokim samopoczuciem domowników i przyczynia się do zniwelowania wielu zagrożeń, o których łatwo zapomnieć.

Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna

rekuperacja w domuRekuperacja to nic innego jak wentylacja pomieszczeń. Jest ona jednak jedynie jednym z wielu wyborów, ale należy pamiętać, że jakiś rodzaj wentylacji musi być obecny w budynku, chyba że mowa jest o domu energooszczędnym. W takim przypadku rekuperacja w domu powinna być obowiązkowa. Do najważniejszych cech rekuperacji należy zaliczyć m. in. filtrowanie i oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach, prawidłowe działanie przy otwartych oknach oraz działanie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Wentylacja powinna obejmować przepływ powietrza przez wszystkie pokoje, a także jego wymianę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w zamkniętych pomieszczeniach odnotowuje się większe zużycie tlenu. Natomiast jeśli chodzi o samą rekuperację, to przede wszystkim należy wspomnieć o rekuperatorze, który pełni rolę centrali wentylacyjnej. To nic innego jak rodzaj wymiennika ciepła, który wyposażony jest w m. in. filtry, wentylatory, nawiewy i wywiewy.

rekuperacja w domuNależy wspomnieć o tym, że rekuperacja obejmuje tak naprawdę dwa obszary: tzw. pomieszczenia suche i mokre. Do pomieszczeń suchych można zaliczyć m. in. salon lub sypialnię, a do pomieszczeń mokrych kuchnię lub łazienkę. Co ciekawe, praca takiej wentylacji w domu jest uzależniona od upodobań domowników, bo tak naprawdę to oni decydują o jej działaniu. Nieodpowiednia wentylacja przyczynia się do tego, że w danym budynku częściej występuje wilgoć, a wtedy łatwo również o pleśń. W takim przypadku w domu może unosić się nieprzyjemny zapach, który nie chce zniknąć. Nie należy również zapominać o zdrowiu i samopoczuciu domowników, które mogą ulec zmianie przy źle założonej wentylacji. Do objawów z tym związanych należą bóle i głowy, występowanie alergii czy liczne infekcje dróg oddechowych. Sama w sobie inwestycja w rekuperację jest czymś, co w konsekwencji się zwróci, przede wszystkim jeśli chodzi o koszty ogrzewania domu.

Zapewnienie dobrego przepływu powietrza w domu jest czymś ważnym nie tylko dla zdrowia, ale również dla kondycji budynku. Wybór rekuperacji wiąże się z zapewnieniem wymiany powietrza przez wszystkie możliwe pokoje, ale również z obniżeniem kosztów ogrzewania. Jest to dobry wybór dla domów jednorodzinnych, wielorodzinnych i budynków mieszkalnych.

Rekuperację oferuje firma Wirtusun